Opozycja ma kandydata na funkcję Rzecznika Praw Dziecka. To współautorka "ustawy Kamilka z Częstochowy"

2023-11-20 23:18 aktualizacja: 2023-11-21, 13:22
Monika Horna-Cieślak, Fot. PAP/Marcin Obara
Monika Horna-Cieślak, Fot. PAP/Marcin Obara
Do Sejmu wpłynęła kandydatura adwokatki, aktywistki i działaczki społecznej Moniki Horny-Cieślak na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - wynika z informacji opublikowanej na stronach Sejmu. Horna-Cieślak to kandydatka KO, Lewicy i Trzeciej Drogi.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia br. Decyzją marszałka Sejmu Szymona Hołowni kluby na zgłoszenie kandydatów na RPD miały czas do 20 listopada.

W poniedziałek wieczorem na stronie Sejmu opublikowano informację o kandydatce KO, Lewicy i Trzeciej Drogi, którą jest Monika Horna-Cieślak.

W zamieszczonej informacji podano, że Monika Horna-Cieślak urodziła się 5 grudnia 1989 r. w Grudziądzu. Jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Kandydatka na RPD tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z największą organizacją pozarządową, zajmująca się tematem krzywdzenia dzieci - Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.

Kandydatka jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy, zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Zwyciężczyni konkursu "Rising Stars — Liderzy jutra 2019", wyróżnienia w konkursie "Prawnik Pro Bono 2019" oraz znalazła się w gronie 25 najlepszych prawniczek w biznesie magazynu Forbes Women 2023 r.

Monika Horna-Cieślak współpracuje z wieloma organizacjami młodzieżowym jak np. Fundacja Autism Team, Nastoletni Azyl, Przyszłość dla Młodych a także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Kandydatka w 2013 r. uzyskała tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Prawa i Administracji. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W latach 2014 — 2016 odbywała aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W 2019 r. brała udział w Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ.

Monika Horna-Cieślak w 2022 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Jest autorką i współautorką licznych artykułów i publikacji.

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kw/