Zdaniem kurator ekspozycji Anny Beaty Barańskiej, projekt „Dotyk Sztuki/Touch of Art”, zrealizowany przez instytut sztuk pięknych wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ma przybliżyć kulturę osobom niewidomym, o ograniczonej percepcji wzrokowej i z niepełnosprawnościami wzroku, ale też zaciekawić odbiorców widzących.
Na wystawie są dzieła 40 artystów.
„Prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowana została ekspozycja w pełni dostępna. Wszystkie prace są dziełami sztuki haptycznej, które oddziałują na widza właściwościami materialnymi; można je dotknąć, pogłaskać, a niekiedy i przytulić. Dotyk wytwarza bardzo bliski, wręcz intymny kontakt pomiędzy dziełem a odbiorcą, pobudza zmysły oraz zachęca do rozpoznawania właściwości przedmiotów i odróżniania faktur” – powiedziała Barańska.
Jak dodała, dla pełniejszego odbioru prac została przygotowana audiodeskrypcja, która ma przekazać niewidomym i słabowidzącym drogą słuchową opis treści wizualnych.
Kurator powiedziała, że osobom widzącym ekspozycja daje możliwość powiązania zmysłu wzroku i dotyku, a tym samym percepcji poszerzonej.
„Wrażenia wzrokowe, które determinują poznanie pracy, uzupełniane są dotykiem, a nierzadko też innymi zmysłami, jak słuchu, węchu czy smaku. Wielozmysłowa percepcja pozwala nie tylko na bliższy, bardziej bezpośredni kontakt z pracą, ale też niejednokrotnie odbiorca zatrzymuje się przy niej na dłużej” – wyjaśniła.
Prezentacja w Bielsku-Białej to druga odsłona wystawy „Dotyk Sztuki/Touch of Art”. Wcześniej została ona pokazana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W Galerii Bielskiej BWA można ją zobaczyć i dotknąć do 25 lutego.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
ep/