O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy komisja miała prawo wnioskować o areszt dla Ziobry? Ekspert odpowiada

Zdaniem prawnika prof. Ryszarda Stefańskiego, sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa miała prawo wnioskować o areszt dla b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dla mnie sytuacja jest jasna, stosuje się go wobec osoby, która uporczywie nie stawia się na wezwanie organu prowadzącego – powiedział PAP.

Zbigniew Ziobro zatrzymany przez policję Fot. PAP/Rafał Guz
Zbigniew Ziobro zatrzymany przez policję Fot. PAP/Rafał Guz

Więcej

Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Paweł Supernak

Ziobro wygłosił oświadczenie i opuścił budynek sejmowy. Padły słowa o "miękiszonie"

Sejmowa komisja śledcza w piątek o godz. 10.30 miała rozpocząć przesłuchanie Ziobry; miał zostać wcześniej - po poniedziałkowym postanowieniu sądu - zatrzymany i doprowadzony przez policję. Funkcjonariusze pojawili się w piątek wcześnie rano w Jeruzalu (woj. łódzkie) przed jego domem, a później przed jego warszawskim mieszkaniem, ale go nie zastali.

Ziobro pojawił się ok. godz. 9.30 w Warszawie w siedzibie TV Republika, gdzie udzielił wywiadu na żywo. Po jego zakończeniu i opuszczeniu studia, ok. godz. 10.30 policja zatrzymała go przy pl. Bankowym.

O godz. 10.30 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej.

Ze względu na nieobecność świadka, wiceszef komisji Marcin Bosacki (KO) złożył wniosek dotyczący tego, aby komisja - na podstawie odpowiednich przepisów konstytucji, Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, Kodeksu postępowania karnego oraz przepisów o sejmowej komisji śledczej - "podjęła uchwałę o zwrócenie się do Prokuratora Generalnego o wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zastosowanie wobec Ziobry kary porządkowej aresztu na okres 30 dni, licząc od dnia zatrzymania z oznaczeniem, że świadek ma zostać doprowadzony na posiedzenie komisji celem złożenia zeznań".

Więcej

Były minister sprawiedliwości, poseł PiS Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Ziobro doprowadzony do budynku Sejmu. Komisja śledcza za 30-dniowym aresztem dla byłego ministra

Prof. Stefański, prawnik, wykładowca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, powiedział PAP, że komisja miała prawo wnioskować o areszt dla byłego ministra sprawiedliwości.

Powołał się na art. 287, par. 2 Kodeksu postępowania karnego. Czytamy w nim m.in., że "w razie uporczywego uchylania się od złożenia zeznania, wykonania czynności biegłego, tłumacza lub specjalisty oraz wydania przedmiotu można zastosować, niezależnie od kary pieniężnej, aresztowanie na czas nieprzekraczający 30 dni".

„Dla mnie sytuacja jest jasna, ten przepis stosuje się wobec osoby, która uporczywie nie stawia się na wezwanie organu prowadzącego, a tak było w tym przypadku. Zatrzymanie Ziobry nic nie dało, bo nie został doprowadzony na czas. On (Ziobro - PAP) doskonale wiedział, o której rozpoczyna się posiedzenie komisji, a mimo to się nie stawił. Dlatego komisja miała prawo wnioskować o areszt” – podkreślił prof. Stefański.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Czym jest system Pegasus?

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów. Zgodnie z ustaleniami kanadyjskiego Citizen Lab Pegasus był w Polsce wykorzystywany do inwigilacji polityków opozycji.

Janusz Majewski (PAP)

maj/ godl/ jpn/ mar/
 

Zobacz także

  • Tomasz Trela Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Trela: komisja śledcza ds. Pegasusa przygotowuje zawiadomienie do prokuratury ws. Ziobry

  • Członkowie komisji: przewodnicząca Magdalena Sroka, wiceprzewodniczący Tomasz Trela i Marcin Bosacki. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ziobro został ponownie wezwany na przesłuchanie przed komisję do spraw Pegasusa. Podano datę

  • Magdalena Sroka. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Sroka: decyzja sądu nie oznacza, że nie dojdzie do przesłuchania Ziobry

  • Poseł PiS Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie aresztu wobec Zbigniewa Ziobry

Serwisy ogólnodostępne PAP