Otwock nadal bez wody. Prezydent miasta: mieszkańcy dają liczne świadectwa pomocy sąsiedzkiej
Do tej sytuacji mieszkańcy pochodzą z wyrozumiałością i dają bardzo liczne świadectwa pomocy sąsiedzkiej, odpowiedzialności za siebie i za sąsiadów czy znajomych – powiedział w poniedziałek prezydent Otwocka Jarosław Margielski pytany o nastroje w związku z awarią wodociągową.

Dodał, że mieszkańcy odpowiedzialnie i spokojnie podchodzą do wszystkich działań mających łagodzić trudną sytuację. Ci, którzy mają własne ujęcia wody, dzielą się nią z sąsiadami – wystawiają węże poza posesję z informacją, że może z niej skorzystać każdy – jest zdatna do picia.
Zgłaszają także potrzeby dostaw wody pitne pod wskazane adresy, gdzie są osoby starsze, niepełnosprawne czy mające problemy w poruszaniu. "Na bieżąco woda jest tam dostarczana" – dodał prezydent Otwocka.
Podkreślił, że miasto ma zapewnioną ciągłość dostaw wody pitnej dla mieszkańców. Korzystają oni z trzech punktów dystrybucji wody butelkowanej, a także z 29 punktów, w których stoją beczkowozy z wodą zdatną do picia po przegotowaniu.
Zadeklarował, że instytucje publiczne i przedsiębiorcy prywatni są zabezpieczeni, placówki oświatowe działają normalnie.
"Szpital przy ul. Batorego ma zachowaną ciągłość działania. Zostało podłączone alternatywne źródło zasilenia w wodę. Cysterny naprzemiennie dostarczają wodę do szpitala – jest ona wtłaczana do sieci wewnętrznej" – poinformował włodarz Otwocka, dodając, że również hotel został podłączony do źródła alternatywnego.
Podał, że został uruchomiony specjalny numer, pod który przedsiębiorcy zgłaszają potrzeby dostaw wody pitnej i do celów produkcyjnych czy usługowych.
"Wszyscy czekamy na wyniki badań wody z prób, które zostały pobrane w sobotę rano. Te badania wymagają 72 godzin. Nie mamy wpływu na przyspieszenie tego procesu. Badania będą podstawą dla powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej do wydania komunikatu odnoście do przydatności wody do spożycia bądź też warunkowej przydatności do spożycia. To jest cel, do którego zmierzają działania pracowników technicznych spółki wodociągowej"
Wskazał, że jednocześnie prowadzone są wewnętrzne badania monitorujące, które wskazują jednoznacznie, że sytuacja jest kontrolowana.
"Jeżeli wyniki będą korzystne i uzyskamy parametr pozwalający na warunkowe spożycie wody, to będzie oznaczało koniec prowadzenia działań z zakresu akcji kryzysowej polegającej na dostarczeniu wody pitnej dla mieszkańców" – podkreślił.
O tym, że woda w Otwocku i Karczewie jest niezdatna do spożycia i do celów sanitarno-bytowych poinformowało w środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Prezydent Otwocka przekazał wówczas, że doszło do awarii magistrali zasilającej stację uzdatniania wody.
Prokuratura podała w piątek, że wszczęła śledztwo w sprawie awarii stacji uzdatniania wody w Otwocku.
"Z dotychczas dokonanych w sprawie ustaleń wynika, że zaistniałe uszkodzenie urządzenia użyteczności publicznej nie było spowodowane umyślnym działaniem osób trzecich. W śledztwie podjęte zostały czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia" – zaznaczył rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Norbert Antoni Woliński.
Wsparcia Otwockowi i Karczewowi udzielają też inne samorządy, m.in. Chełm i okoliczny Józefów. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że stolica dostarczyła łącznie 16 beczkowozów i ozonator do wody. W piątek o transporcie wody poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
W akcję pomocy włączył się również Związek Miast Polskich.
mas/ joz/ sma/