O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pamięć "W" kadrze. Rusza 6. konkurs fotograficzny upamiętniający Powstanie Warszawskie

Rusza 6. konkurs fotograficzny "Pamięć "W" kadrze" organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem zdjęć zgłaszanych do konkursu fotograficznego może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego - poinformowała PAP rzecznik prasowy MPW Anna Kotonowicz.

Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

"Udział może wziąć w nim każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Uchwyć na zdjęciu obchody 80. rocznicy Powstania w dowolnym miejscu na świecie. Tematem prac mogą być oficjalne uroczystości, akcje społeczne i koncerty, a także ludzie uczestniczący w obchodach czy miejsca pamięci" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak przypomniano, "Warszawa opowiada o 63 dniach 1944 r., które ukształtowały miasto i odcisnęły piętno na jego mieszkańcach". "Co roku 1 sierpnia tysiące warszawiaków jednoczą się, by złożyć hołd tym, którzy oddali życie za wolność swoją i przyszłych pokoleń. Tegoroczne obchody są wyjątkowe – to ostatnia okrągła rocznica, na której obecnych będzie aż tylu Powstańców. To niezwykle ważne, by zachować pamięć o nich" - napisano.

"W ramach konkursu "Pamięć W kadrze" zdjęcia stworzą zapis wydarzeń i emocji związanych z tymi wyjątkowymi dniami, pomogą także zapamiętać tych, których już wkrótce może zabraknąć – bohaterki i bohaterów wydarzeń z 1944 r." - powiedział dyrektor MPW Jan Ołdakowski, cytowany w informacji.

W jury konkursu zasiadają wybitni fotografowie: Chris Niedenthal, Wojciech Grzędziński, Zbigniew Furman i Jacek Marczewski. Do grona jurorów dołączyli także dyrektor MPW Jan Ołdakowski oraz znana podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska.

"Fotografia to jedyna dziedzina sztuki, która pozwala na zrobienie stopklatki otaczającego nas świata. Poprzez zdjęcia możemy opowiadać historie, które się wydarzyły, jak i te, które piszą się teraz wokół nas. Szukamy właśnie takich prac, opowiadających o ludziach, emocjach i przeżyciach" – wyjaśnił Chris Niedenthal, cytowany w przesłanym komunikacie.

Więcej

Powidz, samolot C-130 Herkules. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

To będzie wyjątkowy lot. C-130 Herkules i cztery F-16 przelecą nad Warszawą

Jak zaznaczono, "jury wybierze te zdjęcia, które w najciekawszy i najbardziej osobisty sposób oddają atmosferę obchodów 80. rocznicy Powstania".

Zdjęcia na konkurs nadsyłać można na adres: foto@1944.pl albo za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres: foto@1944.pl do 7 sierpnia.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znaleźć można na stronie: Szczegóły: https://www.1944.pl/artykul/konkurs-fotograficzny-pamiec-w-kadrze,5519.html.

Jury nagrodzi twórców fotografii w dwóch kategoriach: zdjęcie pojedyncze (każda osoba może zgłosić maksymalnie 6 fotografii) oraz fotoreportaż (każda osoba może zgłosić maksymalnie 2 reportaże, do 6 zdjęć każdy).

"W obu kategoriach zostaną wręczone nagrody dla zdobywców I, II i III miejsca" - wyjaśniono. Podkreślono, że "jury wybierze także laureata Grand Prix konkursu, zostanie też przyznana nagroda internautów".(PAP)

ał/

Zobacz także

  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ministerstwo kultury będzie współprowadzić od 2025 r. MSN i Muzeum Powstania Warszawskiego

  • MSN i MPW od 1 stycznia będą współprowadzone przez miasto i Ministerstwo Kultury. Fot. PAP/	Paweł Supernak (zdjęcie ilustracyjne)

    Wspólne prowadzenie muzeów MSN i MPW. Będą nadzorowały je miasto Warszawa i Ministerstwo Kultury

  • Pistolet maszynowy Błyskawica Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Specjalnie dla PAP

    Pistolet maszynowy Błyskawica - najbardziej pożądana broń Powstania Warszawskiego

  • Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i córka Juliusza Zbyszyńskiego i Jadwigi Zbyszyńskiej-Grzybowskiej Hanna Machińska (2P) na oficjalnym przekazaniu dwóch powstańczych opasek, które należały do Juliusza Lecha Zbyszyńskiego „Zbyszek” oraz Jadwigi Ireny Zbyszyńskiej-Grzybowskiej „Mariola”, fot. PAP/Marcin Obara

    Powstańcze opaski trafiły do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP