O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Paprocka: nie należy spodziewać się zgody prezydenta na Klicha jako ambasadora w USA

Nie należy pewnie spodziewać się zgody prezydenta Andrzeja Dudy na objęcie funkcji ambasadora w Stanach Zjednoczonych przez obecnego kierownika placówki w Waszyngtonie Bogdana Klicha - powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Paprocka.

Bogdan Klich. Fot. PAP/Marcin Obara
Bogdan Klich. Fot. PAP/Marcin Obara

Szefowa KPRP była pytana w Radiu Maryja, kto będzie ambasadorem w Stanach Zjednoczonych oraz o to czy Pałac Prezydencki i MSZ kończą spór o nominacje na ambasadorów.

Paprocka podkreśliła, że "decyzję w sprawie przedstawiciela Rzeczypospolitej w Stanach Zjednoczonych pan prezydent ogłaszał wielokrotnie". "I tutaj pewnie jakiejś wielkiej zgody na obecnego kandydata nie należy się spodziewać" - podkreśliła. Zaznaczyła, że zastrzeżenia prezydenta wobec Klicha są powszechnie znane.

Paprocka powiedziała też, że prezydent z satysfakcją przyjmuje to, że rząd wraca do 30-letniej praktyki w sprawie załatwiania spraw ambasadorskich, tzw. wstępnej zgody. Czyli wtedy, kiedy prezydentowi przedstawiana jest kandydatura przed przeprowadzeniem wszystkich postępowań w Sejmie, przed uzyskaniem zgody innego państwa na przyjazd danego przedstawiciela - dodała.

"Rząd się ze swoich planów wycofał i ostatecznie takie dokumenty wpłynęły do Kancelarii (Prezydenta). O tych sprawach, o tych kandydaturach, które oczekują od wielu miesięcy, na bieżąco o decyzjach pan prezydenta będziemy informować" - zaznaczyła minister.

"Spraw takich do załatwienia oczekuje kilkadziesiąt i tutaj pan prezydent będzie w tym zakresie z rządem współpracował. Akcentuje to, że po tym, jak rząd wrócił do przestrzegania konstytucji, do przestrzegania prawa i zwyczajów, które panowały od 30 lat" - mówiła szefowa Kancelarii Prezydenta.

W poniedziałek prezydent Duda w Polsat News była pytany w kontekście sytuacji międzynarodowej, czy to nie jest moment przełomowy aby porozumieć się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie ambasadorów.

Prezydent podkreślił, że jest porozumienie w tej sprawie. "Jest porozumienie w tej sprawie, ponieważ minister spraw zagranicznych (Radosław Sikorski) przywraca tę standardową procedurę, która rozpoczyna się od wstępnej akceptacji kandydatury przez prezydenta" - powiedział Duda. Jak dodał, jest gotów prowadzić procedury nominacji ambasadorskich, "bo nie chodzi o to, żeby je blokować, tylko żeby nie naruszano prerogatyw konstytucyjnych prezydenta".

Do sprawy odniósł się we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. "Mamy olbrzymią nadzieję, że ten konflikt na linii MSZ - prezydent został rozwiązany i niecierpliwie oczekujemy na podpisanie pierwszych nominacji ambasadorskich. I bardzo cieszymy się z tych słów pana prezydenta, bo w ciężkich czasach i ciężkiej sytuacji wojny u bram służba dyplomatyczna powinna być silna, a nie osłabiana, więc to radosne dla nas informacje" - powiedział rzecznik MSZ.

Bogdan Klich listopadzie 2024 r. zrzekł się mandatu senatora i został ministrem pełnomocnym - chargé d’affaires, kierownikiem polskiej ambasady w Waszyngtonie. Klich wcześniej został zaaprobowany przez sejmową komisję spraw zagranicznych jako kandydat na ambasadora RP w USA i otrzymał zgodę strony amerykańskiej na objęcie placówki. Nie otrzymał jednak nominacji prezydenta.

Prezydent Duda wyznaczenie Klicha na kierownika placówki w Waszyngtonie określał jak nierozsądne w związku z jego wypowiedziami pod adresem ówczesnego prezydenta elekta Donalda Trumpa.

Klich był krytykowany za wpis z 2022 r. na platformie X, w którym nazwał Trumpa "niezrównoważonym i nieszanującym demokracji politykiem". (PAP)

rau/ par/ ep/

Zobacz także

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Paprocka o słowach Tuska ws. listu prezydenta: półhejterska wypowiedź

  • Amerykańscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Paprocka: najważniejsza kwestia to pozostanie wojsk amerykańskich w Polsce

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Rafał Guz

    Paprocka: w poniedziałek po południu dojdzie do zmian w kierownictwie KPRP

  • Drzewko świąteczne. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Paprocka: ws. ustawy o wolnej Wigilii prezydent wsłucha się w głos strony społecznej

Serwisy ogólnodostępne PAP