O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Paweł Borys dla Bloomberga: rząd ma skuteczne instrumenty w dążeniu do utrzymania optymalnego kursu walutowego

Rząd ma instrumenty, które już w 2022 r. okazały się skuteczne w dążeniu do utrzymania optymalnego kursu walutowego – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla agencji Bloomberga. Płynność złotego już spadła, co powinno ustabilizować złotego - dodał.

Szef PFR Paweł Borys Fot. PAP/Rafał Guz
Szef PFR Paweł Borys Fot. PAP/Rafał Guz

"Rząd ma instrumenty, które okazały się skuteczne już w 2022 r. w próbie utrzymania optymalnego kursu walutowego" – powiedział Borys w wywiadzie dla Bloomberga. Jak zaznaczył, "płynność złotego już spadła, co powinno ustabilizować złotego".

Komentując ostatnie obniżki stóp procentowych, prezes PFR, który jak zaznacza Bloomberg jest również doradcą premiera Mateusza Morawieckiego, dodał, że NBP w przyszłych decyzjach powinien "brać pod uwagę wpływ na złotego".

Borys określił optymalny kurs polskiej waluty na 4,4-4,6 w stosunku do euro, gdyż "nie jest wtedy za mocny dla eksporterów, ale też nie za słaby, by wywołać presję inflacyjną".

Ostatnia decyzja dotycząca większej niż się spodziewana obniżki stóp procentowych "była zaskoczeniem dla rynków finansowych i dla mnie" – powiedział Borys Bloombergowi.

Więcej

Szef NBP Adam Glapiński

Stopy procentowe w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

W październiku ubiegłego roku Polska starała się wzmocnić złotego, celowo ograniczając płynność w instrumentach pochodnych, sprawiając, że dla zagranicznych inwestorów zbyt kosztowna okazała się gra na spadek złotego – przypomina Bloomberg, powołując się na wypowiedź Borysa z tamtego okresu.

"Polska gospodarka realizuje scenariusz miękkiego lądowania"

Borys kieruje Polskim Funduszem Rozwoju i odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej rządu Morawieckiego – od stworzenia reakcji kraju na pandemię Covid-19 po zorganizowanie finansowania krajowych wysiłków inwestycyjnych – zaznacza Bloomberg.

Polska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale, co przyczyniło się do szybkiego spowolnienia inflacji z 18,4 proc. w styczniu do 10,1 proc. w zeszłym miesiącu – zauważa agencja. Borys powiedział, że ożywienie powinno zacząć nabierać tempa przed końcem roku.

"Nadal uważam, że polska gospodarka realizuje scenariusz miękkiego lądowania" – powiedział. "Jeśli chodzi o tempo obniżek stóp procentowych, należy zachować ostrożność" – dodał Borys w rozmowie z Bloombergiem. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys (w środku) Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Nikt nie chce być szefem PFR. W konkursie na stanowisko prezesa nie wpłynęła żadna kandydatura

  • Warszawa, 04.10.2023. Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas inauguracji obrad PAIH Forum Biznesu na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell

    Paweł Borys rezygnuje z kierowania Polskim Funduszem Rozwoju

  • Prezes PFR Paweł Borys Fot. PAP/Kalbar

    Prezes PFR: ostatnie lata wymagały nadzwyczajnych środków i aktywnych działań

  • Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys Fot. PAP/Kalbar

    Borys: program finansowania inwestycji z KPO jest realizowany zgodnie z założeniami

Serwisy ogólnodostępne PAP