Pawlak: Tomasz Szatkowski pozostaje ambasadorem Polski przy NATO

2024-06-04 09:43 aktualizacja: 2024-08-01, 14:19
Mieszko Pawlak Fot. PAP/Rafał Guz
Mieszko Pawlak Fot. PAP/Rafał Guz
Tomasz Szatkowski nie został odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę i pozostaje ambasadorem Polski przy NATO, ma do tego wszelki tytuł prawny - powiedział w Studiu PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Mieszko Pawlak.

Tomasz Szatkowski, od 2019 r. stały przedstawiciel RP przy NATO, 31 maja - razem z trojgiem ambasadorów z innych państw - zakończył misję, o czym poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński. 23 maja sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora przy NATO. Jeszcze tego samego dnia prezydent oświadczył jednak, że nie podpisze tej nominacji. Podkreślił, że kandydatura ta nie była z nim konsultowana i że jej nie zaakceptował, co uważa za złamanie dotychczasowej procedury.

Pawlak we wtorek w Studiu PAP, odnosząc się do tych informacji, podkreślił, że "jeżeli ambasador nie jest odwołany przez prezydenta, to nadal jest ambasadorem". Dopytywany, czy jest tak także wtedy, gdy ambasador opuści placówkę, odpowiedział, że to nic nie zmienia, gdyż ten dalej pozostaje ambasadorem i "ma do tego wszelki tytuł prawny". "To prezydent wręcza listy uwierzytelniające, które następnie ambasador składa głowie państwa przyjmującego" - dodał.

"Jeżeli wysyłany jest dyplomata, obojętnie w jakiej randze i nie ma czego złożyć głowie państwa, to nie jest akredytowany jako ambasador. To jest rzecz zupełnie oczywista i tak stanowią przepisy polskiego prawa, tak stanowi też prawo międzynarodowe, Konwencja Wiedeńska. Tutaj nie ma dyskusji" - podkreślił.

Pytany o to, co oznacza obecność chargé d’affaires w danej placówce, odpowiedział, że praktyka pokazuje, że zwykle jest to obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych. Na pytanie, czy jest tak w przypadku przedstawicielstwa RP przy NATO, stwierdził, że nie dochodzi tu do obniżenia rangi, bo "ambasador jest".

Pawlak powiedział, że wypracowywany między MSZ a prezydentem kompromis w sprawie zmian na stanowiskach ambasadorów "został wywrócony" w momencie, w którym okazało się, że strona rządowa inicjuje proces opiniowania kandydatów na ambasadorów z pominięciem wystąpienia do prezydenta o wstępną zgodę.

"Rozmowy utknęły w martwym punkcie na tym etapie, kiedy w dość ostentacyjny sposób pominięto ważny etap procedury, czyli występowanie do prezydenta przy całej procedurze desygnowania kandydatów na ambasadorów, to trudno mówić o jakiejkolwiek współpracy ze strony rządowej, ze strony MSZ" - ocenił.

Zdaniem szefa BPM, próba zmiany Ambasadora RP przy NATO na pięć tygodni przed szczytem w Waszyngtonie "budzi powszechne niezrozumienie". "Sytuacja jest absurdalna, takich rzeczy się nie robi" - dodał.

W marcu MSZ poinformowało, że minister Radosław Sikorski zdecydował, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Zgodnie z prawem ambasadora mianuje i odwołuje prezydent.

Tomasz Szatkowski był stałym przedstawicielem RP przy NATO od 2019 roku. Wcześniej, od końca 2015 roku był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne. W 2009 roku przejściowo pełnił obowiązki prezesa TVP.

Na stronie Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO widniała w niedzielę informacja, że p.o. kierownikiem placówki jest Dominik P. Jankowski, dotychczasowy zastępca Szatkowskiego.

Pawlak: nadal toczą się rozmowy nt. wizyty prezydenta w Chinach

Pawlak we wtorek w Studiu PAP pytany był m.in. o doniesienia mediów, które od miesięcy informują o planowanej wizycie prezydenta w Chinach oraz spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

"Rozmowy na temat takiej wizyty toczyły się w ubiegłym roku, obecnym roku i toczą się nadal" - odpowiedział lakonicznie prezydencki minister. Dopytany czy tak pozostanie, stwierdził: "Tak pozostanie".

Pod koniec maja portal Gazeta.pl podał nieoficjalnie, że w drugiej połowie czerwca prezydent ma polecieć z wizytą do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pytane o tę wizytę przekazało, że "ściśle współpracuje z Kancelarią Prezydenta RP w przygotowaniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, planowanej na połowę 2024 r.".

Poprzednio prezydent Duda był z roboczą wizytą w Chinach w lutym 2022 r. w związku z otwarciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W trakcie wizyty spotkał się z Przewodniczącym ChRL Ludowej Xi Jinpingiem. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

kno/