Pensja nie wystarcza. Regularnie pracujemy po godzinach

2024-06-27 08:07 aktualizacja: 2024-06-27, 13:13
Pracownicy budowlani Fot. PAP/Tomasz Gzell
Pracownicy budowlani Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jak wynika z nowego raportu firmy z branży HR Sd Worx, w pracy po godzinach zostaje 43 proc. z nas. Tym samym po raz kolejny przebijamy europejską średnią. Wśród 18 tys. pracowników z 18 krajów Europy, które wzięły udział w badaniu, po godzinach pracuje 40 proc. osób - podała "Gazeta Wyborcza".

"Wyborcza" zaznaczyła, że wśród 18 tys. pracowników z 18 krajów Europy, które wzięły udział w badaniu, po godzinach pracuje 40 proc. osób.

"Wynika to m.in. z różnic w poziomie minimalnego dochodu. W wielu krajach Europy Zachodniej dochód minimalny pozwala na opłacenie podstawowych wydatków na mieszkanie, transport, leczenie czy edukację, a polityka socjalna zapewnia pracownikom dodatkowe środki finansowe. Nie ma wówczas aż tak silnej presji, aby więcej dorobić. Tymczasem w Polsce, pensja minimalna wymaga często dodatkowej pracy po godzinach" - powiedziała "GW" Alicja Kotłowska, badaczka trendów rynku pracy z Uniwersytetu SWPS.

Badani przyznali, że najczęściej - w 47 proc. przypadków, zostają w pracy dłużej, licząc na dodatkowy dochód. "Dla porównania europejska średnia osób, które nadgodzinami chcą sobie dorobić, była aż o 17 p.p. niższa" - zaznaczono w tekście.

Gazeta przytoczyła też dane z 2023 r. amerykańskiej firmy ADP, tworzącej oprogramowania dla działów HR. Według nich polscy pracownicy poświęcają co tydzień średnio 4 godziny i 43 minuty na darmową pracę po godzinach. "Średnio na świecie pracownicy nieodpłatnie przepracowują tygodniowo aż 7 godzin i 7 minut" - czytamy.

Na tę średnią pracują głównie pracownicy branży nieruchomości i mediów. W tych branżach największy był odsetek osób (sięgający odpowiednio 10,3 proc. i 7,7 proc.), które wyrabiają od 16 do 20 godzin darmowych nadgodzin tygodniowo. (PAP)

kno/