PIE: 18 proc. firm złożyło lub planuje złożyć wniosek o środki z KPO

2024-04-11 12:00 aktualizacja: 2024-04-11, 12:15
PIE podało dane dot. wniosków firm o środki z KPO. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
PIE podało dane dot. wniosków firm o środki z KPO. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy złożyło lub planuje złożyć 18 proc. firm - wynika z opublikowanego w czwartek badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Natomiast 38 proc. przedsiębiorców nie wie, czy ich firma może skorzystać z pieniędzy z KPO.

Jak podał instytut w czwartkowej publikacji, ze środków z KPO skorzystało lub planuje skorzystać 18 proc. firm i tyle samo nie ma potrzeby sięgania po te środki. To wyniki badań przeprowadzonych przez PIE na początku kwietnia 2024 r. na próbie 500 przedsiębiorstw. Dodano, że 36 proc. dużych firm uważa, że nie znajduje się w grupie potencjalnych beneficjentów programu.

Zgodnie z badaniem tylko 2 proc. firm złożyło wniosek o środki, 6 proc. planuje, a 9 proc. firm potrzebuje więcej informacji, aby skorzystać ze środków z KPO. Najwięcej entuzjastów znalazło się wśród firm średnich (25 proc.), a najwięcej niechętnych do składania wniosków - wśród firm małych (24 proc.).

W sektorze usług 25 proc. przedsiębiorstw liczy na środki z KPO, ale jednocześnie 21 proc. nie ma potrzeby skorzystania z programu - wynika z badania PIE. Ta rozbieżność w odpowiedziach wynika - jak oceniono - ze zróżnicowanej działalności prowadzonej w ramach pojemnego sektora usług.

Blisko 40 proc. przedsiębiorców wskazuje, że nie ma wiedzy, czy ich firma może skorzystać ze środków z KPO. Najwięcej takich firm jest w branży budowlanej (44 proc.), w handlu (42 proc.) i w produkcji (40 proc.). Wskazuje to na potrzebę zintensyfikowania przekazu informacji o możliwościach skorzystania ze środków - uważają ekonomiści z PIE.

Wśród badanych firm 26 proc. przyznaje, że nie znajduje się w grupie potencjalnych beneficjentów. Każdy konkurs ma sprecyzowane szczegółowo grono odbiorców oraz określone kryteria dotyczące wielkości czy branży przedsiębiorstwa. "Z naszych badań wynika, że brak możliwości pozyskania środków z KPO częściej wskazują duże przedsiębiorstwa (36 proc.) oraz firmy z branży TSL (35 proc.)" - poinformował instytut.

W ramach dotacji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - jak podano - przedsiębiorstwa mogą pozyskać środki na rozwój działalności, innowacje czy wzmocnienie konkurencyjności. "Informacje o zakończonych, trwających i planowanych naborach wniosków są dostępne na Portalu Funduszy Europejskich zarządzanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zakres interwencji i tematyka KPO są różnorodne: obejmują m.in inwestycje w infrastrukturę, technologię, podnoszenie kompetencji aż po zielone inwestycje" - wskazał PIE. Dodał, że program realizowany jest do 31 sierpnia 2026 r.

Zgodnie z założeniami, wśród obszarów, które ma wspierać KPO, jest odporność i konkurencyjność gospodarki. Rząd przewiduje, że dzięki środkom z KPO m.in. 5000 firm z dziedziny kultury, turystyki i gastronomii zmodernizuje działalność biznesową, 800 małych i średnich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i rybackiego zyska nowoczesne wyposażenie, 72 centra dystrybucji i magazynowania oraz rynki hurtowe (w tym spółdzielnie) skrócą łańcuch dostaw żywności, 120 nowych branżowych centrów umiejętności przeszkoli 24 tys. osób. Natomiast 3000 firm skorzysta z doradztwa w zakresie digitalizacji - zauważyli ekonomiści z PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)

kgr/