Jedna z zagadek ewolucji i ekspansji człowieka dotyczy tego, w jaki sposób dostał się on z Afryki do Europy.
Najnowsze badania dowodzą, że na kilku stanowiskach archeologicznych w Orce w południowej Hiszpanii znajdują się najstarsze w Europie ślady człowiekowatych, datowane na 1,3 mln lat.
Znalezisko potwierdza hipotezę, że człowiekowate (hominidy) dotarły do Europy przez Gibraltar, nie zaś z drugiej strony Morza Śródziemnego. Badaniami kierował zespół Lluisa Giberta z Uniwersytetu w Barcelonie (Hiszpania).
Nowe datowanie zostało oparte na analizie danych paleomagnetycznych regionu Orce. Ta technika oparta jest na analizie zmiany biegunów magnetycznych planety z powodu wewnętrznej dynamiki Ziemi. Te zmiany są rejestrowane w minerałach.
Dane są bardzo precyzyjne dzięki długiej licznym wartom osadowym, która występują w Orce.
„Wyjątkowość tych stanowisk polega na tym, że znajduje się tu bardzo długa sekwencja warstw osadowych, licząca ponad osiemdziesiąt metrów długości” – wyjaśnia Gibert.
Jak dodaje, zazwyczaj takie stanowiska znajdują się w jaskiniach lub w bardzo krótkich sekwencjach stratygraficznych. Nie pozwalają więc na rekonstrukcję długich sekwencji paleomagnetycznych, w których można znaleźć różne magnetyczne odwrócenia biegunów.
W datowaniu pomogło również badanie szczątków fauny, znalezionych na różnych stanowiskach w Orce. Różniła się ona bowiem w zależności od okresu. Porównano ją z fauną znalezioną na stanowiskach wczesnoplejstoceńskich w innych częściach Europy.
Więcej: https://web.ub.edu/en/web/actualitat/w/primers-hominids-europeus-peninsula-iberica (PAP)
ep/