Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w czwartek, że "do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO". "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała na platformie X minister.
Do Polski wpłynęło 5⃣ mld euro z programu #RePowerEU.
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) December 28, 2023
Pieniądze z #KPO przeznaczymy m. in. na inwestycje w zieloną energię i technologie.#czasinwestycji pic.twitter.com/ECaE2P41OQ
"Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - podkreślił na platformie X szef rządu Donald Tusk.
Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem.
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 28, 2023
Do tej informacji odniósł się w rozmowie z PAP Piotr Müller.
"Ta część środków, która w tej chwili jest wypłacana, to są środki, o które wnioski złożył rząd Mateusza Morawieckiego i które zostały zaakceptowane, co ważne, przez ECOFIN (Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych) jeszcze w czasie, kiedy premierem był Mateusz Morawiecki" - powiedział.
Według polityka PiS "dzisiaj Donald Tusk przypisuje ten sukces z racji na to, że ta fizyczna wypłata odbywa się już w momencie, gdy on jest premierem".
"Czekamy na pozostałe części środków finansowych. Do tej pory ze strony Komisji Europejskiej były składane deklaracje, co do wymogów, które należy zrealizować, aby te środki otrzymać. Zobaczymy, czy te wymogi będą spełnione, czy jednak nie będą musiały być spełnione, a to byłby dowód na to, że jednak Komisja Europejska postępowała w taki sposób, że łamała przepisy prawa, które obowiązują w Unii Europejskiej" - podkreślił Müller.
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat. (PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski
jc/