O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PiS i KO zapowiedziały poparcie projektu ws. czasowego zawieszenia prawa do azylu 

Kluby PiS i KO zapowiedziały w czwartek w Sejmie poparcie dla projektu umożliwiającego m.in. czasowe i terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Przepisy mają mieć zastosowanie w sytuacji zagrożenia terytorialnej spójności państwa.

Posłowie na sali obrad. Fot. PAP/Paweł Supernak (zdjęcie ilustracyjne)
Posłowie na sali obrad. Fot. PAP/Paweł Supernak (zdjęcie ilustracyjne)

W czwartek w Sejmie odbywa się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Więcej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/	Rafał Guz

Szef MON o deklaracjach władz Białorusi: w kwestiach bezpieczeństwa na wschodzie należy ufać tylko polskim służbom

Przedstawiając stanowisko klubu PiS poseł Jarosław Zieliński ocenił, że proponowane przepisy "są dalece niewystarczające" i "choć zmierzają w dobrym kierunku, nie rozwiążą problemu nielegalnego przestępczego i siłowego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez imigrantów w ramach zorganizowanej przez reżim Putina i Łukaszenki wojny hybrydowej oraz stworzonego przez nich sztucznego szlaku migracyjnego".

Zieliński zapowiedział jednak, że klub PiS zagłosuje za projektem "oczekując, że ustawa zostanie szybko wdrożona, jako jeden z instrumentów służących bezpieczeństwu naszego państwa i jego obywateli". "Będziemy to także monitorować i reagować, gdy cele medialno-wyborcze w działaniach rządu będą nadal dominowały nad troską o bezpieczeństwo Polski i Polaków" - dodał.

Maria Małgorzata Janyska (KO) oceniła, że procedowana ustawa jest dobra i zapewni bezpieczeństwo.

Dodała, że wszystkie pojawiające się do ustawy zostały "wyczerpująco i dokładnie" wyjaśnione przez wiceszefa MSWiA Macieja Duszczyka. "Są sytuacje, w których państwo musi reagować i wyważyć humanitaryzm z obowiązkiem państwa wobec swoich mieszkańców" - mówiła.

Zapowiedziała, że KO poprzez projekt w głosowaniu.

Polska2050-TD złożyła poprawkę do projektu ustawy dot. prawa do azylu 

Piotr Górnikiewicz (Polska2050-TD) podczas drugiego czytania projektu ustawy dot. prawa do azylu złożył poprawkę mającą na celu wykluczenie rozdzielania rodzin migranckich na granicy. Posłanka PSL-TD Urszula Nowogórska natomiast zapowiedziała poparcie dla ustawy.

Podczas drugiego czytania rządowego projektu noweli ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Górnikiewicz (Polska2050-TD) ocenił, że posłowie, debatując nad projektem, decydują nie tylko o kształcie polityki migracyjnej, ale również o bezpieczeństwie, suwerenności i zdolności do odpierania zagrożeń hybrydowych

"Polska i inne kraje Unii Europejskiej stają się celem celowo organizowanych operacji migracyjnych. Nie chodzi tu o zwykły ruch ludności, ale o przemyślaną strategię wywierania presji politycznej poprzez destabilizację naszych granic" - podkreślił.

W imieniu klubu oraz na prośbę rządu złożył poprawkę, która wyklucza rozdzielanie rodzin na granicy. Dodał, że wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom organizacji pozarządowych.

Posłanka PSL-TD Urszula Nowogórska oceniła, że obecna sytuacja po wschodniej stronie granicy zmusza Polskę oraz inne państwa UE do rewizji procesów azylowych oraz podejścia do migracji.

Zapowiedziała, że PSL poprze ustawę, ale ma również nadzieję, że "wszystkie wprowadzone procedury będą jasne, czytelne i będą również przedstawiane w ramach posiedzeń komisji administracji i spraw wewnętrznych".

Lewica: bezpieczna granica to taka, na której nie umiera żaden człowiek

Bezpieczna granica to taka, na której nie umiera żaden człowiek - oceniła Katarzyna Ueberhan (Lewica), odnosząc się do projektu umożliwiającego m.in. czasowe zawieszenie prawa do azylu. Zdaniem Krzysztofa Mulawy z Konfederacji projekt idzie w dobrym kierunku.

Katarzyna Ueberhan (Lewica), przedstawiając stanowisko klubu, oceniła, że polska granica musi być bezpieczna, ale - jak mówiła - bezpieczna granica to taka, na której nie umiera żaden człowiek. "Nie umiera ten, kto tej granicy chroni, ale nie umiera też ten, kto szuka na tej granicy schronienia" - podkreślała.

Dodała, że zapewnienie bezpieczeństwa nie zwalnia z człowieczeństwa. "Bezpieczna granica to taka, na której obowiązuje polskie prawo i konstytucja" - wskazywała. W jej ocenie podczas pisania projektu konstytucję schowano jednak do szuflady.

Ueberhan zapowiedziała też złożenie w imieniu swojego klubu poprawek.

Krzysztof Mulawa (Konfederacja) ocenił, że wszelkie prawo, które wychodzi z Sejmu w kwestiach dotyczących migracji cudzoziemców i ruchu wizowego "ma być zgodne z interesem polskiego obywatela". "Interes obywatela każdego innego kraju leży na zupełnej innej orbicie, niż interes Polaka" - mówił.

Dodał, że ochrona granic polega na konkretnych działaniach. W jego ocenie zmiany zawarte w projekcie idą w dobrym kierunku, ale są niewystarczające. "Brawo Platformo, jeszcze chwila (...), będziecie chyba chcieli przystępować do Ruchu Narodowego" - mówił. 

Wniosek Razem o odrzucenie projektu ustawy dot. ograniczenia prawa do azylu 

Marcelina Zawisza (Razem) podczas drugiego czytania złożyła wniosek o odrzucenie projektu ustawy, który zakłada możliwość tymczasowego ograniczenia prawa do azylu. Wcześniej stwierdziła, że obecny rząd chce przyjąć prawo, które jest niezgodne z prawem międzynarodowym i polską konstytucją.

Podczas drugiego czytania posłanka koła Razem Marcelina Zawisza złożyła wniosek o dorzucenie w całości rządowego projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej stwierdziła, że obecny rząd chce przyjąć prawo, które jest niezgodne z prawem międzynarodowym i polską konstytucją.

"Chcecie pójść jeszcze dalej niż Prawo i Sprawiedliwość w kontekście łamania prawa na granicy, bo chcecie ustawą zalegalizować wywózki ludzi i nieprzyjmowanie wniosków azylowych" - powiedziała zwracając się do rządzących.

Oceniła, że "to jest absurdalne i skandaliczne", że rząd, który jeszcze do niedawna ustami wielu polityków wypowiadał się o konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego, konstytucji oraz praw człowieka, teraz przygotował ustawę, która "prawa człowieka ma po prostu rozjechać".

"Robicie dokładnie to, czego oczekuje Putin. Bo Putin oczekuje, że Polska pokaże, że prawa międzynarodowe to w zasadzie nie jest coś, czego trzeba przestrzegać" - dodała.

Koło Razem wniosek o odrzucenie złożyło również podczas pierwszego czytania projektu, jednak wniosek nie uzyskał wtedy większości podczas głosowania.(PAP)

(PAP)

mchom/ jann/gn/ak/ aba/

Zobacz także

  • Żołnierze. Fot. PAP/Piotr Polak

    MON z propozycją dla parlamentarzystów. Chodzi o szkolenie wojskowe

  •  Budynek Sejmu w stolicy. Fot. PAP/Albert Zawada

    Sejmowa komisja etyki chce zaostrzenia kar dla posłów

  • Francuski parlament (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Dziennikarze prześwietlili francuskich polityków. Sięgają po narkotyki, bo skarżą się na presję i tempo pracy

  • Prokurator Anna Adamiak Fot. PAP/Leszek Szymański

    Jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu. Ma usłyszeć kolejne zarzuty

Serwisy ogólnodostępne PAP