PKO BP: wzrost gospodarczy w IV kw. 2023 r. przyspieszył w okolice 1,5 proc.

2024-01-22 13:50 aktualizacja: 2024-01-22, 13:50
Panorama Warszawy Fot. PAP/Michał Zieliński
Panorama Warszawy Fot. PAP/Michał Zieliński
Wzrost gospodarczy przyspieszył w IV kw. 2023 r. w okolice 1,5 proc. z 0,5 proc. w III kw. 2023 r. – oszacowali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2023 r. spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 11,0 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,5 proc. rok do roku, co według ekonomistów PKO BP jest najsłabszym wynikiem od marca 2021 r.

„Dane za grudzień potwierdzają, że w tym roku przedświąteczny boom zakupowy był słabszy niż zazwyczaj – w grudniu realna sprzedaż zwiększyła się o 11 proc. m/m, podczas gdy średnio w okresie 2015-2023 rosła o 16,8 proc. m/m. W ostatnich latach siła przedświątecznego impulsu zakupowego jest coraz słabsza, co widać w szczególności w przypadku sprzedaży odzieży i obuwia, gdzie widoczne jest jego rozłożenie na dwa przedświąteczne miesiące” – stwierdzono w komentarzu PKO BP do danych GUS.

Oceniono w nim, że wyniki sprzedaży detalicznej za dwa ostatnie miesiące 2023 rozczarowują. Wskazano, że w grudniu w ujęciu rocznym rosła jedynie sprzedaż samochodów, co ma być związane z ich ponowną dostępnością po okresie ograniczeń podażowych, oraz leków i kosmetyków. Zwiększyła się pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach. Według ekonomistów PKO BP, na dane o sprzedaży negatywnie oddziałuje odpływ ukraińskich uchodźców, których wydatki podbijały dynamikę sprzedaży w drugiej połowie 2022.

„Naszym zdaniem apetyt na wydatki konsumentów może być ograniczany przez chęć odbudowy oszczędności. Podobnie jak w poprzednim kwartale wydatki na usługi były najpewniej relatywnie silniejsze niż na towary. Oczekiwany przez nas boom konsumpcyjny ma solidne podstawy – płace ponownie rosną silniej od inflacji, nastroje konsumentów ulegają systematycznej poprawie a rynek pracy pozostaje stabilny. Podtrzymujemy ocenę, że konsumpcja będzie w 2024 motorem ożywienia gospodarczego” – stwierdzono w komentarzu PKO BP.

Ekonomiści banku zwrócili uwagę, że obecnie znany jest już komplet miesięcznych danych za IV kw. 2023 r.

„(…) wzrost gospodarczy pod koniec roku solidnie przyspieszył w okolice 1,5 proc. r/r z 0,5 proc. r/r z III kw. 2023 r. Ostateczny wynik PKB w IV kw. 2023 zależy jednak od nieobserwowanego z częstotliwością miesięczną sektora usługowego” – oceniono w komentarzu PKO BP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

gn/