O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych. Jest nowe nazwisko

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego.

Siedziba Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
Siedziba Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański

Więcej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Nowak

Jest zarządzenie marszałka Sejmu. Chodzi o wybory prezydenckie

Do północy w poniedziałek do PKW wpłynęło sześć zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i wszystkie sześć zostało zarejestrowanych.

Jako pierwsze wpłynęło zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji. Jako kolejne zgłoszono zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy, kandydata Koalicji Obywatelskiej), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi) oraz Adriana Zandberga (posła i kandydata partii Razem) oraz Wiesława Lewickiego.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca (poniedziałek).

Zasady tworzenia komitetu

Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne, czy ich koalicje.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.

Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. Dopiero po rejestracji komitetu przez PKW może on prowadzić agitację.

Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta - jest na to czas do 4 kwietnia (piątek) do godz. 16.

Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)

kmz/ itm/ know/

Galeria (1)

  • Autor: PAP/Maciej Zieliński
    1/1

    Autor: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Piotr Polak

    Trzaskowski ukończył szkolenie "Trenuj z wojskiem". Pochwalił się certyfikatem

  • Fot. PAP

    Prof. Flis komentuje najnowsze sondaże. "Kandydaci ustawili się w szrankach" [INTERAKTYWNA INFOGRAFIKA]

  • Artur Bartoszewicz Fot. PAP/Rafał Guz

    Bartoszewicz: trzeba zlikwidować większość ministerstw i zmniejszyć liczbę posłów

  • Karol Nawrocki Fot. PAP/Piotr Polak

    Nawrocki: nie zgodzę się na likwidację bezpłatnej edukacji

Serwisy ogólnodostępne PAP