Planujesz wycieczkę do Stambułu? Koniecznie odwiedź zabytkowy Wielki Bazar

2024-07-18 21:32 aktualizacja: 2024-07-19, 08:30
Jednym z kluczowych punktów wycieczki do Stambułu jest niewątpliwie zabytkowy Wielki Bazar, który zachwyci każdego miłośnika orientu. Fot. PAP/EPA/	ABEDIN TAHERKENAREH (zdjęcie ilustracyjne)
Jednym z kluczowych punktów wycieczki do Stambułu jest niewątpliwie zabytkowy Wielki Bazar, który zachwyci każdego miłośnika orientu. Fot. PAP/EPA/ ABEDIN TAHERKENAREH (zdjęcie ilustracyjne)
Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma ponad 60 ulic, przy których ulokowanych jest około 3,6 tys. sklepów. Do tego ma 22 bramy, liczne restauracje, kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny. Planując wycieczkę do Stambułu, warto zajrzeć do tego niezwykłego miejsca, by obejrzeć warsztaty rzemieślników oraz nabyć ręcznie robione, oryginalne produkty. Na początku lat 60. po uliczkach bazaru przechadzał się Sean Connery, który brał tam udział w zdjęciach do filmu "Pozdrowienia z Rosji".

Stambuł to największe i najludniejsze miasto Turcji, a zarazem kulturalne, handlowe i finansowe centrum kraju. Rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Nie bez powodu Stambuł określany jest jako kulturowy tygiel – dzięki wyjątkowej lokalizacji mieszały się tu języki, polityczne wpływy i religie. Znajdziemy w nim majestatyczne meczety, gwarne targowiska z lokalnym wyrobami, ale też imponujące aleje wypełnione butikami luksusowych marek, które przywodzą na myśl światowe metropolie, takie jak Nowy Jork czy Mediolan.

Jednym z kluczowych punktów wycieczki do Stambułu jest niewątpliwie zabytkowy Wielki Bazar, który zachwyci każdego miłośnika orientu. Został on wzniesiony w 1461 roku z myślą o generowaniu dochodów dla meczetu Hagia Sophia. Usytuowany na Półwyspie Historycznym, pomiędzy dzielnicami Nuruosmaniye, Mercan i Beyazit, stanowił fundament dla prężnie rozwijającego się handlu, pozwalając kupcom na wymienianie się klejnotami, jedwabiem i wieloma innymi produktów z całego świata. Kompleks Wielkiego Bazaru, który swoją strukturą przypomina monstrualny labirynt, obejmuje 22 bramy pokryte płaskimi, kopulastymi dachami. Nazwy ponad 60 uliczek w obrębie budowli pochodzą od wykonywanych tam rodzajów rzemiosła, takich jak złotnictwo, wytwórstwo fezów (męskie nakrycia głowy w kształcie ściętego stożka) czy tkanie dywanów. Sprzedawcy chętnie częstują gości filiżanką herbaty lub tureckiej kawy i równie chętnie się targują – niepisana zasada głosi, że pierwsza podana cena jest zawsze do negocjacji.

„Ten ogromny kompleks o powierzchni 45 000 m kw. i 563-letniej historii stanowi żywe muzeum oraz jedno z najbardziej tętniących życiem i barwnych miejsc w Stambule. Mieszczący 3,6 tys. sklepów bazar jest otwarty od 08:30 do 19:30 latem i od 08:30 do 19:00 zimą. Prezentowane są tu różnorodne dzieła rzemieślnicze i produkty, w tym tekstylia, wyroby skórzane i dywany. Wielki Bazar odegrał też kluczową rolę w kształceniu rzemieślników i podtrzymywaniu wielowiekowej tradycji mistrz-uczeń, szczególnie w dziedzinie tworzenia biżuterii oraz innych tureckich rękodzieł, takich jak wszelkiego rodzaju ozdoby i kaligrafia. Rzemieślnicy rozpoczynali tu swoją karierę jako praktykanci, z biegiem lat stawali się czeladnikami, aż w końcu kontynuowali swoje rzemiosło jako mistrzowie, nauczając dziesiątki uczniów. Rzemieślnicy ci uważani są za +żywe skarby Wielkiego Bazaru+” – wyjaśnia Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

Wielki Bazar, który uznawany jest za swoisty symbol Stambułu, wielokrotnie pojawiał się na małym i dużym ekranie. Posłużył on za ważną lokację w filmach opowiadających o przygodach Jamesa Bonda – w „Pozdrowieniach z Rosji” z 1963 roku po uliczkach bazaru przechadzał się Sean Connery, a w obrazie „Skyfall”, który miał premierę niespełna pięć dekad później, wcielający się w Agenta 007 Daniel Craig ścigał złoczyńcę, przemierzając dach budynku na motocyklu. Wielki Bazar mogliśmy oglądać również w opartym na faktach thrillerze „Operacja Argo” Bena Afflecka, a także dramacie wojennym „Źródło nadziei” z Russellem Crowe’em w roli głównej. Kultowa budowla stała się też scenerią dla wydanego wiosną serialu szpiegowskiego Disneya „Za zasłoną”, w którym wystąpili gwiazdor „Żony idealnej” Josh Charles oraz zdobywczyni dwóch Złotych Globów, Elisabeth Moss.

Stambuł oferuje przyjezdnym wiele innych atrakcji. Odwiedzając to eklektyczne miasto, warto zajrzeć także do tradycyjnych tureckich łaźni Hamam oraz wspomnianego wcześniej meczetu Hagia Sophia, który niegdyś uważany był za najwspanialszą świątynię chrześcijańskiego świata. Uwagę przykuwają również Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana Wielkiego, znajdująca się w podziemiach, określana jako prawdziwy cud bizantyjskiej architektury - Zatopiona Cysterna, Hipodrom Konstantynopolitański, czyli dawny tor wyścigów konnych i rydwanów oraz pełniąca dziś funkcję muzeum - Wieżę Galata, z której można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę starej części miasta. (PAP Life)
gn/