W piątek po południu w Szczecinie, na kolejnym posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Ochrony Terytorialnej poinformował, że na polecenie dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane jest Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe (WZZ) Zachodniopomorskie.
"To będzie jeden rzut z odwodem. Do użycia w pierwszym rzucie 450 żołnierzy z mojej brygady oraz 48 jednostek sprzętowych. Odwód tworzą żołnierze z wojsk operacyjnych w sile 700 żołnierzy. Są to żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz z 5. Pułku Inżynieryjnego" - mówił płk. Sulwiński. Przekazał, że na rzecz WZZ loty rozpoznawcze będą wykonywali piloci z bazy lotniczej z Inowrocławia.
"Na dzień dzisiejszy żołnierze brygady pracują w powiecie gryfińskim na wzmocnieniu wałów przeciwpowodziowych w rejonie, gdzie zagrożenie powodziowe może być największe" - powiedział dowódca. Dodał, że żołnierze z jego brygady, wraz z pracownikami Wód Polskich wykonują rozpoznanie wałów przeciwpowodziowych na kierunku Szczecin, powiat gryfiński. Natomiast od niedzieli będą własnymi siłami prowadzić rozpoznanie z powietrza rzeki Odry od strony południowej powiatu myśliborskiego.
Blisko 20000 żołnierzy niesie pomoc mieszkańcom terenów ogarniętych #powódź.❗️Planowane zwiększenie do 25000.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 19, 2024
-
OSTATNIE DECYZJE/DZIAŁANIA
✅ do niedzieli tj. 22.09. planowane zwiększenie ilości wojska do 25000;
✅ 4538 osób ewakuowano przez wojsko i służby;
✅ w przygotowaniu… pic.twitter.com/m263ks7sa0
Zastępca dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej gen. Sławomir Dudczak poinformował, że aktualnie jednostki 12 Dywizji w sile 3 tys. realizują zadania w województwie dolnośląskim, skoordynowane z 16 Dolnośląską Brygadą OT, dyslokowane do dobrego operowania w terenie w pięciu dyslokacjach.
"Główny wysiłek w dniu wczorajszym po przybyciu w nocy to ochrona wałów, 300 żołnierzy zaangażowanych. W dniu dzisiejszym wysiłek 500 żołnierzy skupionych na monitorowaniu sytuacji w rejonie brzegu dolnego. W odwodzie do użycia tu na miejscu pozostaje 540 żołnierzy i 35 jednostek sprzętowych, głównie inżynieryjnych" - powiedział gen. Dudczak.
Dowódca 5 pułku inżynieryjnego płk. Wojciech Rudnikowicz przekazał, że na chwilę obecną 53 żołnierzy i 15 jednostek sprzętu prowadzi działania w ramach Inżyniernego Zgrupowania Zadaniowego w Lotku Zdroju i Stroniu Śląskim w podporządkowaniu I Pułku Saperów z Brzegu. "W mojej dyspozycji w odwodzie 200 żołnierzy i 37 jednostek sprzętu, przede wszystkim sprzęt do ewakuacji 9 PTS-ów, 6 łodzi oraz sprzęt do prac drogowych i prac ziemnych" - poinformował. (PAP)
del/ mml/ par/gn/