O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Początek nowej koalicji? "Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim przeciwko Rosji"

Francuski dziennik "Le Monde" podkreśla w piątek, że Polska po raz pierwszy wzięła udział w forum państw nordyckich i bałtyckich NB8. Niemniej ekspert cytowany przez gazetę nie spodziewa się, by dziewięć krajów rozwinęło szerzej współpracę wojskową.

Premier RP Donald Tusk i premier Szwecji Ulf Kristersson na konferencji prasowej w Harpsund w Szwecji, fot. PAP/Leszek Szymański
Premier RP Donald Tusk i premier Szwecji Ulf Kristersson na konferencji prasowej w Harpsund w Szwecji, fot. PAP/Leszek Szymański

"To mała rewolucja dla polskiej dyplomacji. Po wieloletniej współpracy regionalnej w łonie Grupy Wyszehradzkiej (...) i próbach dostrojenia się z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego, liberalny rząd kierowany przez Donalda Tuska (...) znalazł koalicję krajów, które bez zastrzeżeń podzielają jego stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa i obrony" - ocenia "Le Monde".

Więcej

Premier RP Donald Tusk (L) i premier Szwecji Ulf Kristersson (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Podpisano polsko-szwedzkie porozumienie o partnerstwie strategicznym. Premier Szwecji: to umacnia nasze więzi [WIDEO]

Relacjonując spotkanie w szwedzkim Harpsund, dziennik zaznacza, że uczestniczący w nim przywódcy "podkreślili zaangażowanie we współpracę transatlantycką, zajmując bezkompromisowe stanowisko wobec Moskwy i okazując zdecydowane wsparcie Ukrainie".

W tytule "Le Monde" wybija, że "Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim, by utworzyć blok przeciwko Rosji". "Warszawa ma ambicję, by zebrać jak najszerszą koalicję wokół linii zaprezentowanej w Harpsund; Wielka Brytania i Rumunia już są postrzegane jako sojusznicy" - dodaje.

Ekspert Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (FIIA) Matti Pesu ocenił w rozmowie z dziennikiem, że dziewięć krajów "podziela podobną wizję NATO, co daje im możliwości współpracy, by rozwijać agendę w sferze odstraszania i współpracy". Niemniej, ich współpraca wojskowa - zdaniem eksperta - pozostanie raczej ograniczona, zwłaszcza że są związane z dwoma różnymi ośrodkami sojuszniczego dowództwa sił połączonych NATO. Kraje nordyckie są związane z dowództwem w Norfolk, a Polska i państwa bałtyckie - z dowództwem w Brunssum w Holandii.

W skład grupy NB8 wchodzą: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia i Szwecja. Polska po raz pierwszy uczestniczyła w szczycie tego formatu.(PAP)

awl/ akl/ ktl/ sma/

Zobacz także

  • Premier i ministrowie podczas posiedzenia rządu Fot. PAP/Paweł Supernak

    Będą odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez suszę i powódź. Premier podaje kwoty

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Paprocka o słowach Tuska ws. listu prezydenta: półhejterska wypowiedź

  • Premier Donald Tusk, fot. PAP/Leszek Szymański

    Zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl. Premier zapowiada działania rządu. "Jeszcze dziś"

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/	Wiktor Dąbkowski

    Premier Tusk przybył do Brukseli na szczyt UE

Serwisy ogólnodostępne PAP