O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Podkarpackie. Na skarpę w okolicy Przemyśla wróciły żołny [NASZE WIDEO]

Na skarpę w okolicy Przemyśla wróciły żołny. Gniazduje tam kolonia licząca kilkanaście par. Żołny są najbardziej kolorowymi ptakami pośród rodzimych gatunków.

Żołny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Żołny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Żołny kopią nory w skarpach lessowych i to też je odróżnia od innych ptaków” – powiedział w rozmowie z PAP.PL ornitolog Przemysław Kunyszy. Dodał, że żołny mają charakterystyczny dziób przypominający połowę kilofa, którym wygrzebują do 20 centymetrów tunelu.

„Na końcu tunelu składają jajka. Do wysypywania z tunelu resztek lessu służą im krótkie nóżki” – dodał ornitolog. Podstawowym pokarmem tych ptaków są pszczoły, osy, motyle, ważki. Z tego powodu żołny często bywają nazywane pszczołojadami. Zdaniem Kunysza to właśnie na południowym wschodzie można zaobserwować jak gatunki wschodnie stykają się z południowymi.

"Mamy tutaj wiele gatunków ptaków takie jak jak choćby puszczyk uralski czy drozdy obrożne" - powiedział.

Podkreślił, że obserwując ptaki nie można ich płoszyć i najlepiej w tym celu wykorzystać lornetkę lub lunetę. "Równie ważne jest, aby podczas wypraw czy też przechadzek, np. po parku nie zabierać do domów dostrzeżonych tam ptasich piskląt tzw. podlotów. Wbrew pozorom on również znajdują się pod czujną opieką rodziców" - podsumował. (PAP)  

Autor: Darek Delmanowicz  

kgr/

Zobacz także

  • Kury. Fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

    Zakażenia ludzi wirusami ptasiej grypy. Gdzie i jak często występują?

  • Myszołowiec towarzyski. Fot. EPA/RONALD WITTEK

    Schwytano myszołowca, który tygodniami terroryzował mieszkańców w okolicach Luton

  • Bocian. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Ile bocianów żyje w Polsce?

  • Tytus Żmijewski

    Bociany wracają, a z nimi wiosna

Serwisy ogólnodostępne PAP