Podział ważnych stanowisk w Parlamencie Europejskim. Co wywalczą Polacy?

2024-07-18 14:23 aktualizacja: 2024-07-18, 16:23
Szefowa KE Ursula von der Leyen i przemawiający szef polskiej delegacji PO-PSL Andrzej Halicki
Szefowa KE Ursula von der Leyen i przemawiający szef polskiej delegacji PO-PSL Andrzej Halicki
Europoseł Borys Budka (PO) jest rekomendowany przez delegację PO-PSL na szefa komisji przemysłu europarlamentu, a Adam Jarubas (PSL) na szefa komisji zdrowia – poinformował szef delegacji PO-PSL w PE, europoseł Andrzej Halicki (PO). Jarubasa w drugiej połowie kadencji ma zastąpić Bartosz Arłukowicz.

"Jeszcze nigdy nie było tak silnej polskiej reprezentacji w prezydiach komisji. Uzyskaliśmy jako polska delegacja PO-PSL – co, mam nadzieję, zostanie potwierdzone w przyszłym tygodniu głosowaniem – dwóch przewodniczących komisji (...) Będziemy rekomendować Borysa Budkę na szefa komisji przemysłu i energetyki" – zapowiedział Halicki.

Dodał, że delegacja będzie też rekomendować Adama Jarubasa na przewodniczącego komisji zdrowia w pierwszej połowie kadencji. W drugiej ma zastąpić go Bartosz Arłukowicz.

"Mamy również siedmiu wiceprzewodniczących komisji. W komisji rolnictwa - Krzysztof Hetman, w komisji budżetowej - Janusz Lewandowski, w komisji kultury - Bogdan Zdrojewski, w komisji pracy - Jagna Marczułajtis-Walczak, rynku wewnętrznego - Kamila Gasiuk-Pihowicz, kontroli budżetowej - Jacek Protas, a komisji praw człowieka - Łukasz Kohut" – wymienił.

Dodał, że dwie osoby z delegacji zostały koordynatorami: Michał Wawrykiewicz w komisji wolności i praw obywatelskich, a Dariusz Joński w komisji transportu.

Halicki ocenił jako "bardzo dobre" przemówienie Ursuli von der Leyen wygłoszone w czwartek w PE. "Ursula von der Leyen przedstawiła wszystkie zagadnienia, które wymagają poprawienia, wzmocnienia, albo innego akcentowania i o których mówiliśmy także w ubiegłej kadencji" - podkreślił.

W czwartek Parlament Europejski w głosowaniu poparł Ursulę von der Leyen na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Wcześniej tego dnia von der Leyen podczas debaty w Strasburgu przedstawiła swoje plany, zapowiedziała m.in. utworzenie unii obronnej i wspólnego rynku obronnego oraz inwestycje w czysty przemysł. Opowiedziała się też za zmianą traktatów.  

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

mar/