Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie płockim. Poziom Wisły coraz wyższy

2024-02-10 11:19 aktualizacja: 2024-02-10, 12:59
Wodowskaz Fot. PAP/Lech Muszyński
Wodowskaz Fot. PAP/Lech Muszyński
W powiecie płockim, z uwagi na przybór Wisły, obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Zostało ono wprowadzone do odwołania dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów, Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy.

W sobotę rano poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 535 cm, czyli 35 cm powyżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej w tym samym czasie poziom rzeki wynosił 477 cm, czyli 27 cm ponad stan ostrzegawczy, przy stanie alarmowym 500 cm. Na obu wodowskazach utrzymuje się obecnie trend rosnący poziomu wody.

Decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego podjął starosta Sylwester Ziemkiewicz "w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle w powiecie płockim". W zarządzeniu podkreślono, że obowiązuje ono do odwołania dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów, Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

"Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy. Rzeka na terenie powiatu, jak zakładają prognozy, może przekroczyć wtedy stany alarmowe, w Wyszogrodzie o około 15 cm, a w Kępie Polskiej o około 20 cm. Później poziom wody powinien zacząć opadać" - powiedział w sobotę PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.

Jak zapewnił, obecnie sytuacja na rzece w powiecie płockim jest na bieżąco monitorowana.

Przybór Wisły w powiecie płockim miał już miejsce w ostatnim czasie. Wtedy również wprowadzono tam dla siedmiu położonych nad rzeką gmin pogotowie przeciwpowodziowe - obowiązywało ono od 30 stycznia do 7 lutego. Poziom wody przekroczył wówczas stany ostrzegawcze w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej o ponad 30 do 40 cm w zależności od wodowskazu, nie przekroczył jednak stanów alarmu. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

kno/