O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mija rok od otwarcia kładki przez Wisłę, odnotowano ponad 3,5 mln przejść [ZDJĘCIA]

W piątek mija rok od otwarcia pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę. Według szacunków, w ciągu pierwszego roku od otwarcia odnotowano ponad 3,5 mln przejść, z czego ponad 26 proc. to przejazdy rowerem.

Most pieszo-rowerowy. Fot. UM Warszawa
Most pieszo-rowerowy. Fot. UM Warszawa

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że w pierwszym tygodniu po otwarciu odnotowano ok. 200 tys. przejść.

"Według naszych szacunków w ciągu pierwszego roku od otwarcia odnotowano ponad 3,5 mln przejść, z czego ponad 26 proc. stanowią przejazdy rowerem" - dodał ZDM.

Kładka łączy Trakt Królewski ze Starą Pragą. Pieszo można go przejść w 6 minut, a przejechać na rowerze – w dwie minuty.

Na długim na 452 metry moście o awangardowym kształcie błyskawicy nie brakuje miejsca na odpoczynek i relaks. Przeprawa została poszerzona na zgięciach – nawet do 16,3 m – tworząc dwie strefy wypoczynkowe. Mieszkańcy i turyści mogą przysiąść na zamontowanych tam siedziskach i podziwiać panoramę Warszawy.

Między drugim a trzecim filarem mostu, licząc od praskiej strony, oznaczono Warszawski Południk Zerowy.

Więcej

Mieszkańcy stolicy na kładce pieszo-rowerowej w drugi dzień świąt Wielkanocnych, fot. PAP/Rafał Guz

Hitowy punkt na mapie Warszawy. Nowa kładka na Wiśle bije rekordy

Warszawski Południk Zerowy – którego długość geodezyjna obecnie wynosi 21°01’39,25697″ E – został wytyczony w 1825 roku przez astronoma Franciszka Armińskiego i wykorzystywany był w obserwacjach astronomicznych oraz tworzeniu map topograficznych Królestwa Polskiego. Południk przechodzi przez środek Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich. Wyznaczał go centralny instrument przejściowy (specjalny typ teleskopu), który niestety nie przetrwał do dziś, zniszczony podczas II wojny światowej. Udało się go odtworzyć w 2022 roku.

Także południk 21°E nazywany bywa "Południkiem Warszawskim", ponieważ przebiega przez centrum stolicy.

Obiekt, który przez lata błędnie nazywano "Południkiem Warszawskim" stoi na pl. Teatralnym przy Pałacu Jabłonowskich od 1872 roku - to kolumna otoczona żelazną balustradą. Obok niej umieszczono w 1965 roku tabliczkę z napisem "Południk Warszawski". W rzeczywistości kolumna ta jest stanowiskiem pomiarów geodezyjnych i magnetycznych, powstałym w ramach pomiarów łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N w latach 1861-1890. Błąd ten przetrwał aż do 2013 roku, kiedy to po pracach archeologicznych usunięto tabliczkę. Natomiast w 2022 roku – z inicjatywy geodety oraz popularyzatora geodezji i astronomii Mariusza Meusa – odnowiona kolumna została poprawnie opisana i ustanowiona Pomnikiem Geodezji Europejskiej.

ZDM przypomniał, że pierwsze wydarzenia na kładce miały miejsce tuż przed jego otwarciem. Wówczas odwiedzili go zwycięzcy aukcji z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przedmiotem było właśnie przedpremierowe wejście na kładkę. Aukcję oficjalnie wygrał pan Karol, który na kładkę przyszedł z synem Antkiem. Antek był jednocześnie pierwszym rowerzystą na kładce. Kolejnego dnia kładkę odwiedził pan Marcin wraz z żoną Danusią. Pan Marcin złożył dokładnie taką samą ofertę jak pan Karol. Był jednak o 8 sekund wolniejszy. (PAP)

mas/ agz/ ep/

Galeria (4)

  • Most pieszo-rowerowy. Fot. E. Lach UM Warszawa
    1/4

    Most pieszo-rowerowy. Fot. E. Lach UM Warszawa

  • Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa
    2/4

    Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa

  • Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa
    3/4

    Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa

  • Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa
    4/4

    Most pieszo-rowerowy. Fot. C. Warś UM Warszawa

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Sobotnie utrudnienia w stolicy w związku z 26. Manifą Warszawską

  • Radiowóz i ambulans przy ul. Nowy Świat w Warszawie Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Głośna sprawa zabójstwa na Nowym Świecie. Turcja zgadza się na ekstradycję podejrzanego

  • Laboratorium/ zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański

    Zmutowany wirus polio w warszawskich ściekach

  • Policja na miejscu akcji Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Mężczyzna na pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej w stolicy. Policja użyła granatów hukowych [WIDEO Z MIEJSCA]

Serwisy ogólnodostępne PAP