Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego 25 marca. Artysta spocznie na Powązkach

2024-03-20 22:57 aktualizacja: 2024-03-20, 22:54
Tomasz Łubieński Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Tomasz Łubieński Fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego - pisarza, eseisty i dramaturga - odbędzie się 25 marca. Artysta spocznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Łubieński zmarł 15 marca w wieku 85 lat.

Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego odbędzie się w poniedziałek, 25 marca o godz. 12 w Kościele pw. Świętego Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim - poinformowała rodzina artysty, zmarłego 15 marca w wieku 85 lat.

Łubieński (ur. w 1938 r. w Warszawie) pierwszą książkę prozatorską - tom opowiadań "Ćwiczenia" - wydał w 1962 r., wcześniej dając się poznać jako twórca jednoaktówki i utworów poetyckich. Artysta jest autorem kilkunastu sztuk, z których scenicznej realizacji doczekały się m.in. "Zegary", "Koczowisko", "Śmierć komandora" czy "Ostatni".

W latach 70. pracował w tygodniku "Kultura", publikował także w czasopiśmie "Res Publica", którego był współzałożycielem. W 1978 r. ukazała się jedna z jego najsłynniejszych książek - tom esejów "Bić się czy nie bić", poświęcony rozważaniom o sensie polskich powstań narodowych XVIII i XIX w. W wydanej w 2004 r. "Ani tryumf, ani zgon" Łubieński polemizuje z mitem powstania warszawskiego, w "1939. Zaczęło się we wrześniu" (2009) stawia pytania o przygotowanie kraju do wojny.

W latach 80. publikował w czasopismach emigracyjnych "Aneks" i "Zeszyty Literackie". Od 1989 do 1992 r. był członkiem redakcji "Tygodnika Solidarność". W latach 80. ukazały się jego prace o Mierosławskim ("Czerwonobiały"), Norwidzie ("Norwid wraca do Paryża") i Mickiewiczu ("M jak Mickiewicz"). Opublikował także tom wierszy "Nieobecni mają rację" i książki prozatorskie "Wszystko w rodzinie" i "Turnus". Należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika "Teatr", był redaktorem naczelnym miesięcznika "Nowe Książki".

Od 2001 r. wraz z Kazimierą Szczuką i Witoldem Beresiem, a następnie z Kingą Dunin i Pawłem Dunin-Wąsowiczem, prowadził w programie 1 TVP magazyn kulturalny "Dobre książki". W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pisarza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

kno/