O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polacy chcą debaty trzech kandydatów na prezydenta. Najnowsze badanie

81 proc. ankietowanych Polaków chce debaty przed pierwszą turą trzech głównych kandydatów na prezydenta - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki. Fot. PAP/Albert Zawada/Marian Zubrzycki/Tomasz Waszczuk
Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki. Fot. PAP/Albert Zawada/Marian Zubrzycki/Tomasz Waszczuk

Jak czytamy w czwartkowej "Rz", "aż 81,3 proc. respondentów odpowiada 'Tak' na pytanie 'Czy Pana/i zdaniem Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki oraz Sławomir Mentzen powinni wziąć udział we wspólnej debacie przed wyborami prezydenckimi?"

Zdecydowane stanowisko wyborców

"Debaty chcą wyborcy partii wchodzących w skład koalicji rządzącej, czyli KO, Trzeciej Drogi i Lewicy (77 proc.) oraz opozycji, czyli PiS i Konfederacji (84 proc.) oraz pozostali niezdecydowani, którą partię popierają (84 proc.). Chcą tego zarówno kobiety (83 proc.), jak i mężczyźni (79 proc.). Mieszkańcy wsi (82 proc.), małych miast (84 proc.), większych (75 proc.), oraz metropolii (75 proc.). Ludzie z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim nieukończonym (83 proc.), jak i średnim (82 proc.) oraz wyższym (78 proc.)" - czytamy.

Deklaracje kandydatów

Jak zaznacza "Rz", "kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że przed pierwszą turą weźmie udział tylko w jednej debacie – wszystkich kandydatów. W drugiej zaś – jeśli do niej wejdzie – z głównym rywalem". "Z kolei Karol Nawrocki nie chce zmierzyć się ze Sławomirem Mentzenem, choć jednocześnie atakuje Trzaskowskiego, bo prezydent Warszawy odmówił dyskusji z prezesem IPN" - dodaje dziennik.

"Rz" podkreśla, że "zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego Telewizja Polska ma obowiązek przeprowadzania debat pomiędzy kandydatami na prezydenta. Dlatego w programie '19:30' TVP już poinformowała, że na niecały tydzień przed pierwszą turą wyborów TVP, Polsat i TVN planują zorganizować wspólną debatę".

Czytamy, że "swój udział potwierdził na razie Rafał Trzaskowski". Jak piesze, "Rz", w PiS pojawiają się informacje, że Karol Nawrocki może nie stanąć do debaty, jeśli nie będzie jej współorganizowała Telewizja Republika. Debata prezydencka ma się odbyć w poniedziałek 12 maja o godz. 20 Będzie transmitowana równolegle na antenach TVP, TVN24 oraz w Polsacie. Obecnie sztaby ustalają warunki spotkania - pisze "Rz".

Badanie IBRiS dla "Rz" metodą CATI przeprowadzono 28-29 marca na grupie 1067 respondentów.(PAP)

maku/ aszw/ mhr/kgr/

Zobacz także

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przemawia na spotkaniu z wyborcami w kawiarni "Czytelnik" w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Hołownia proponuje Trzaskowskiemu debatę. Gdzie miałaby się odbyć?

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Daniel Gnap

    "Festiwal gadżetów". Donald Tusk komentuje debatę w Końskich

  • Pierwsza debata na rynku w Końskich. Fot. PAP/Adam Kumorowicz
    Specjalnie dla PAP

    Politolog: kandydaci na prezydenta powinni przyuczać się do zawodu

  • Debata w Końskich. Fot. PAP/Adam Kumorowicz

    Dwie debaty w Końskich z udziałem nie wszystkich kandydatów [PODSUMOWANIE]

Serwisy ogólnodostępne PAP