Według danych opublikowanych w środę przez Europejski Urząd Statystyczny, unijna średnia zaufania społecznego w 2023 roku wyniosła 5,8 punktu w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza "brak zaufania", a 10 "pełne zaufanie". Statystyki wskazują jednak na znaczne różnice w poziomie zaufania pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi oraz grupami wiekowymi.
Największym zaufaniem wobec innych wyróżniają się młodzi Europejczycy w wieku 16–29 lat, co jest wyraźnym trendem w 15 krajach Unii Europejskiej. W tej grupie wiekowej unijna średnia wynosi 6,1 punktu, przy czym w niektórych państwach osiągnięto jeszcze wyższe wyniki.
I tak, najbardziej innym ufają młodzi Rumunii, osiągając wynik 7,7 pkt. Na drugim miejscu znaleźli się młodzi Chorwaci z wynikiem 7,2, a na trzecim - Polacy, których wynik wyniósł solidne 7. Polska zajmuje również trzecie miejsce w całej UE pod względem ogólnego poziomu zaufania społecznego. Poziom ten jest w Polsce stabilny we wszystkich grupach wiekowych – seniorzy powyżej 65. roku życia deklarują taki sam poziom zaufania jak młodzi, osiągając 7 pkt. Nieco niższy wynik odnotowano wśród osób w wieku 30–64 lat, gdzie wyniósł on 6,9 punktu.
Najwyższy poziom zaufania wśród osób starszych w Europie
Najwyższy poziom zaufania wśród osób starszych w Europie odnotowano w Finlandii (7,5 punktu), choć wśród młodszych Finów wynik ten jest niższy i wynosi 6,8 punktu. Irlandczycy również osiągnęli wysoki poziom zaufania w grupie starszych osób, wynoszący 7 punktów. W Chorwacji poziom zaufania wśród osób powyżej 65. roku życia wyniósł mniej niż 6 pkt., co stanowi różnicę 1,2 pkt. w porównaniu z młodszą grupą.
Najniższy poziom zaufania do innych
Najniższy poziom zaufania do innych odnotowano natomiast - we wszystkich grupach wiekowych - na Cyprze, zwłaszcza wśród osób starszych (3,6 pkt.). Niskie zaufanie do innych deklarowali również Litwini i Francuzi.
Jedynie dwa kraje – Dania i Słowenia – odnotowały najwyższy poziom zaufania w grupie wiekowej 30–64 lata w porównaniu do innych grup w swoich społeczeństwach. Jednak wyniki te były niższe od średniej unijnej i wyniosły odpowiednio 5,7 punktu w Danii oraz 4,7 punktu w Słowenii.
Jak poinformował Eurostat, publikacja tych danych została przygotowana w celu uhonorowania uchwały Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1 kwietnia 2024 roku, która ustanowiła rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Pokoju i Zaufania.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
jowi/ bst/ lm/gn/