Jak podkreśliła, wiele osób w Kaliszu sprawdza stan trzeźwości w siedzibie policji, zanim wsiądzie za kierownicę swojego pojazdu. Alkomat największym „powodzeniem” cieszy się podczas weekendów.
"Pamiętajmy, że nawet drugiego dnia po spożyciu alkoholu w naszym organizmie może znajdować się jego niedozwolona dawka. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest jedną z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć w naszym życiu. Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy na drogach. Dlatego badajmy się, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu naszej trzeźwości” – powiedziała.
Urządzenie dostępne jest przez całą dobę w punkcie obsługi interesantów Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
W Polsce – jak przypomniała podkom. Anna Jaworska-Wojnicz - kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi do 30 dni aresztu lub do 5 tys. zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat.
Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do 3 lat, utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.
"Sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego nie ominie także kara pieniężna. Sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. W razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będąc uprzednio karanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego jest to co najmniej 10 tys. zł” - wyjaśniła.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
ep/