Politycy KO: prawo do azylu stało się narzędziem wojny hybrydowej, jego zawieszenie jest suwerenną decyzją państwa

2024-10-12 14:57 aktualizacja: 2024-10-13, 11:29
Konwencja Koalicji Obywatelskiej Fot. PAP/Paweł Supernak
Konwencja Koalicji Obywatelskiej Fot. PAP/Paweł Supernak
Szef KPRM Jan Grabiec podkreślił, że prawo do azylu stało się narzędziem wojny hybrydowej, wykorzystywanym przez Rosję i Białoruś, dlatego potrzebne jest jego tymczasowe zawieszenie na określonym terenie. Szef MSZ Radosław Sikorski dodał, że zawieszenie prawa do azylu jest suwerenną decyzją państwa.

Podczas sobotniej konwencji KO premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek na posiedzeniu rządu przedstawi strategię migracyjną Polski. Poinformował, że jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Oświadczył też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polsk takich, jak unijny pakt migracyjny.

Grabiec zaznaczył, że pakt migracyjny wymaga dużej zmiany i nie rozwiązuje problemu migracji, a jedynie przerzuca między krajami UE kwoty migrantów.

"Trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązania dotyczące ochrony granic i nadzorowanie procesu migracji. Dzisiaj Europa nie ma nad tym kontroli. Udawanie, że pakt migracyjny to zapewni jest krokiem wstecz, a nie do przodu" - ocenił szef KPRM.

Przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę, że zawieszenie prawa do azylu wzbudzi kontrowersje, także w UE, jednak - jak argumentował - prawo do azylu stało się narzędziem wojny hybrydowej.

"Jeśli są specjalne agencje rosyjskiego państwa zajmujące się rekrutacją imigrantów, organizacją dostarczenia im wiz, ich przelotami do Moskwy, później transportem na Białoruś, a później szkoleniem grup terrorystycznych z Syrii, by przełamywać polską granicę, to nie mamy do czynienia z indywidualnymi przypadkami, z koniecznością udzielania pomocy konkretnym ludziom, ale ze zorganizowanymi działaniami wymierzonymi w Polskę i Europę, polegającymi na tym, by Europę w sposób masowy postawić wobec migracji, która nie jest naturalna, ale napędzana przez Rosję i Białoruś" - stwierdził Grabiec.

Minister praw zagranicznych Radosław Sikorski zaznaczył, że zawieszenie prawa do azylu jest suwerenną decyzją państwa.

"Sam kiedyś uzyskałem azyl polityczny Wielkiej Brytanii i o ile wiem, jest on prerogatywą państw narodowych" - powiedział.

Według szefa MSZ, polska polityka migracyjna będzie "dobrodziejstwem całej Unii Europejskiej". Tłumaczył, że będzie ona strategią migracyjną całej Unii w tym sensie, że to Polska jest strażnikiem jej zewnętrznej granicy. 

Minister ds. UE Adam Szłapka pytany o zawieszenie prawa do azylu zauważył, że prawo międzynarodowe dopuszcza w sytuacji poważnego zagrożenia niebezpieczeństwa państwa zawieszenie pewnych praw. "Nasze bezpieczeństwo jest pod presją. Musimy szukać szczególnych środków" - wskazał Szłapka.

Zaznaczył, że Polska nie zgadza się z zapisami paktu migracyjnego, bo jest on z naszego punktu widzenia niewystarczający.

"Pakt migracyjny nie będzie w Polsce wchodził w życie" - zapewnił.

Jak przekazał, dyskusja o migracji będzie na pewno tematem najbliższej Rady UE, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli.(PAP)

kmz/ from/ lm/ mar/