"Spikerze (Izby Reprezentantów Mike’u) Johnsonie, dziękuję. Lepiej późno niż za późno. Mam nadzieję, że nie jest za późno dla Ukrainy" – napisał Donald Tusk na platformie X.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 20, 2024
W podobnym tonie skomentował decyzję marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w imieniu Polaków podziękował Johnsonowi za wywarcie presji w sprawie pakietu. "Ta wojna musi być i będzie wygrana" - stwierdził.
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal ocenił, że "zapadła kluczowa decyzja Izby Reprezentantów dla bezpieczeństwa Polski: będą środki na obronę przed Putinem". "Premier Donald Tusk miał rację gdy wywierał "sojuszniczą presję" na przewodniczącego Johnsona. Zbudowana wspólnie z sojusznikami z Europy masywna koalicja na rzecz zatrzymania Putina przełamała opór części Republikanów w USA" - wskazał Kowal. W jego ocenie, pozytywny, dodatkowy efekt to "większe zaangażowanie europejskiej części NATO w budowanie wspólnej obrony Zachodu". "Ważna możliwość skorzystania z rosyjskich majątków na Zachodzie dla obrony przed Putinem" - dodał. "Najważniejsze, to zatrzymać Putina! Decyzja Izby Reprezentantów w Kongresie idzie w tym kierunku" - podsumował.
Do sprawy odniósł się także wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. "Nareszcie! Pakiet militarnego i finansowego wsparcia dla Ukrainy przyjęty przez Izbę Reprezentantów. To ważna i niezwykle potrzebna decyzja. Demokratyczny świat musi być zjednoczony i zdecydowany w oporze przeciw rosyjskiemu imperializmowi" - podkreślił.
Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak skomentował decyzję Izby słowami "Boże błogosław Amerykę!".
Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu. Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).
Wcześniej Izba przegłosowała też ustawę zawierającą zestaw innych priorytetów dotyczących bezpieczeństwa, w tym przepisy umożliwiające użycie zamrożonych rosyjskich aktywów (o wartości 5-8 mld dolarów) na pomoc Ukrainie i wymuszające sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji.
Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. (PAP)
ep/