Polscy naukowcy utknęli w wyścigu po punkty

2024-03-11 06:40 aktualizacja: 2024-03-11, 14:49
Laboratorium Polskiej Akademii Nauk (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Laboratorium Polskiej Akademii Nauk (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wysoka liczba polskich publikacji naukowych zupełnie nie przekłada się na ich międzynarodowe znaczenie - piszą autorzy raportu o polskiej nauce w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej".

"Analizę polskich publikacji naukowych przynosi raport "Nauka w Polsce 2023". To zestawienie najważniejszych danych o naukowcach i instytucjach naukowych działających w Polsce, które co roku przygotowują eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego (OPI)" -informuje "GW".

W ciągu ostatnich pięciu lat opublikowano w Polsce blisko 537 tys. prac naukowych, z czego większość (69 proc.) stanowiły artykuły. 70 proc. z nich było w języku angielskim. "Naukowcy w Polsce oceniani są głównie na podstawie tego, gdzie i ile publikują. Od tego zależy ich awans, osiągane stopnie naukowe i premie. Na tej podstawie oceniane są też całe instytuty, a wynik ewaluacji przekłada się bezpośrednio na finanse uczelni" - zaznacza "GW".

"Niemal jedną piątą sprawozdanych, punktowanych artykułów naukowych w latach 2019-21 opublikowano w prestiżowych czasopismach i recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, za 200 i 140 pkt - mówi "GW" Bartosz Pawlik, współautor raportu z OPI. Oznacza to, że w tym czasie ich liczba wzrosła dwukrotnie" - podkreśla "GW".

"Najlepiej pod tym względem wypadają instytuty Polskiej Akademii Nauk. Ponad jedną trzecią publikacji zatrudnionych w nich badaczy stanowią artykuły za 140 i 200 pkt. Instytuty PAN mają też najwyższe wskaźniki liczby publikacji w przeliczeniu na naukowca" - wylicza dziennik.

Eksperci OPI piszą w dołączonym do raportu komunikacie, że "liczba publikacji zapewniła Polsce szóste miejsce w unijnym rankingu produkcji naukowej. Ale to zupełnie nie przekłada się na ich międzynarodowe znaczenie".

"Prace cechowały się najmniejszym poziomem wpływu, jak i umiędzynarodowienia – cytowano je zaledwie o 1 proc. częściej niż przeciętną pracę na świecie, a jedynie 35 proc. prac powstało w międzynarodowym współautorstwie" - dodają. (PAP)

nl/

TEMATY: