Invictus Games to wielodyscyplinarne zawody sportowe dla członków służb mundurowych, którzy w wyniku pełnionych zadań doznali niekiedy bardzo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Pomysłodawcą i patronem imprezy, której przyszłoroczna edycja odbędzie się w lutym w Kanadzie (w Vancouver i Whistler) jest książę Harry. Invictus Games odbywają się od 2014 roku, Polacy biorą w nich udział od roku 2018.
W trakcie zawodów oprócz rywalizacji o medale, ważne jest pokonywanie barier i ograniczeń, związanych z urazami i ranami odniesionymi na polu walki. Rywalizacja przebiega w atmosferze braterstwa i stanowi swojego rodzaju terapię po często traumatycznych przeżyciach ze służby. Sport traktowany jest jako forma rehabilitacji i pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Nazwa wydarzenia pochodzi od łacińskiego słowa "invictus", które oznacza "niepokonany”.
Do zawodów w Kanadzie przygotowuje się grupa 19 Polaków. W Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie rozpoczęła się w poniedziałek czwarta tura przygotowań, która potrwa do piątku.
"Podczas trwającej obecnie edycji zgrupowania, oprócz intensywnych treningów, reprezentacja będzie oceniana przez zespół weryfikacyjny z Fundacji Invictus Games, który przyporządkuje zawodników do odpowiednich kategorii sprawności fizycznej, co ma zapewnić wyrównane warunki rywalizacji w przyszłorocznych igrzyskach" - poinformowała w komunikacie prasowym starsza specjalistka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa Martyna Wojenka.
Zgrupowanie przygotowało Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. To jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych.
jwo/ mok/ ktl/ sma/