O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska będzie nadzorować prace nad międzynarodowym projektem dotyczącym ochrony dzieci i ich praw

Polska została wybrana jako państwo koordynujące projekt ”Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dzieciom”, który jest współfinansowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Sprawiedliwości i Konsumentów oraz Radę Europy.

Ministerstwo Sprawiedliwości. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Mateusz Marek
Ministerstwo Sprawiedliwości. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Mateusz Marek

Polska została wybrana jako państwo koordynujące projekt "Wymiar Sprawiedliwości Przyjazny Dzieciom", który jest współfinansowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Sprawiedliwości i Konsumentów oraz Radę Europy - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Celem projektu jest "zwiększenie ochrony dzieci uczestniczących w postępowaniach sądowych, pozasądowych oraz administracyjnych w odniesieniu do państw Rady Europy oraz Unii Europejskiej".

Ponadto projekt przewiduje również wdrożenie wytycznych Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom.

"Podkreślenia wymaga, że obejmują one wszystkie dzieci, które w postępowaniach sądowych występują w roli pokrzywdzonych, świadków oraz sprawców" – poinformowano w komunikacie.

Jako państwo koordynujące prace Polska będzie zajmować się monitorowaniem szeregu zadań, m.in. wdrożenia narzędzia Rady Europy do oceny wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom oraz bieżącej poprawy jego funkcjonowania.

"Polska zajmie się również ulepszeniem obecnych rozwiązań legislacyjnych w odniesieniu do spraw najmłodszych oraz opracuje system podnoszenia kwalifikacji ekspertów pracujących z dziećmi i ich rodzinami" — informuje komunikat.

Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 19 marca w Strasburgu. Będzie realizowany do 31 marca 2026 r. (PAP)

Autor: Andrzej Klim

ep/

Zobacz także

  • Poseł PiS Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Kmieciński

    Ziobro: decyzja o zawieszeniu prok. Ostrowskiego "wyrazem strachu i desperacji"

  • Donald Tusk Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Szef rządu: każdy, kto gości w Polsce i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany

  • Siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Areszt elektroniczny jako nowy środek zapobiegawczy. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego

  • Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Bodnar ws. aresztu dla Ziobry: podpiszę wniosek, który uruchomi całą procedurę

Serwisy ogólnodostępne PAP