O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polska potępiła brutalne zabicie przez Hamas zakładników w Strefie Gazy. Jest oświadczenie MSZ

Polska potępia brutalne zabicie przez Hamas sześciorga zakładników w Strefie Gazy; konieczne jest jak najszybsze zawieszenie broni, które pozwoli wszystkim zakładnikom wrócić do domu i zakończyć tę straszliwą wojnę - oświadczyło w poniedziałek polskie MSZ.

Bojownicy zbrojnego skrzydła Hamasu, Al-Qassam, w tunelach pod Gazą, fot. PAP/Abaca/AA
Bojownicy zbrojnego skrzydła Hamasu, Al-Qassam, w tunelach pod Gazą, fot. PAP/Abaca/AA

Izraelskie wojsko poinformowało w sobotę późnym wieczorem, że odzyskało ciała sześciu zakładników z tunelu w południowej Gazie, gdzie najwyraźniej zostali zabici na krótko przed dotarciem do nich izraelskich żołnierzy.

"Polska potępia brutalne zabicie przez Hamas 6 zakładników w Strefie Gazy. Myślami jesteśmy z pogrążonymi w żałobie rodzinami. Konieczne jest jak najszybsze zawieszenie broni, które pozwoli wszystkim zakładnikom wrócić do domu i zakończyć tę straszliwą wojnę" - oświadczyło MSZ we wpisie na platformie X.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari powiedział, że sześcioro zakładników zostało "brutalnie zamordowanych" przez bojowników Hamasu na krótko przed przybyciem wojska. "Ich ciała znaleziono podczas walk w Rafah, w tunelu, w odległości około kilometra od tunelu, z którego kilka dni temu uratowaliśmy żywego Kaida Farhana Alkadiego" - powiedział na konferencji prasowej. Dodał, że wojsko nie miało informacji na temat dokładnej lokalizacji zakładników.

Armia podała, że w tunelu nie doszło do starć z terrorystami Hamasu, a strażnicy, którzy prawdopodobnie zamordowali szóstkę zakładników, uciekli.

Według informacji portal Times of Israel w Strefie Gazy pozostaje 97 z 251 zakładników uprowadzonych przez Hamas 7 października. Śmierć co najmniej 33 z tych osób potwierdziła izraelska armia.

Hamas uwolnił 105 porwanych cywilów podczas tygodniowego rozejmu, który obowiązywał pod koniec listopada ubiegłego roku, a cztery osoby zostały uwolnione wcześniej.

sma/

Zobacz także

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/Albert Zawada

    Dalsze losy Szejny w resorcie. Szef MSZ: w jego sprawie wiele zależy od sprawdzenia ABW

  • Andrzej Szejna, fot. PAP/Leszek Szymański

    Rzecznik MSZ o Szejnie: wiceminister obecnie wykorzystuje część wypoczynkową urlopu

  • Kobieta z armeńską flagą, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    MSZ o porozumieniu pokojowym między Armenią i Azerbejdżanem. "Satysfakcja i nadzieja"

  • Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Podpisano plan działań na rzecz partnerstwa strategicznego Polski z Japonią. Jakie są jego założenia?

Serwisy ogólnodostępne PAP