O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Polskie mieszkania drożeją najszybciej na świecie

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszły w górę niemal o 25 proc., a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 proc., a w Paryżu o 5,5 – donosi "Puls Biznesu".

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkań. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Albert Zawada
Ogłoszenie o sprzedaży mieszkań. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/ Albert Zawada

Gazeta podkreśliła, że "najnowsze informacje z polskiego rynku mieszkaniowego wskazują na delikatną miesięczną stabilizację cen za metr". "Jeśli jednak spojrzymy na tempo ich wzrostu w ostatnim roku, to okazuje się, że polskie miasta są w światowej czołówce. Z analizy cen nieruchomości przeprowadzonej przez firmę eXp Realty w 30 metropoliach wynika, że największy wzrost – niemal o 25 proc. – zarejestrowano w Krakowie. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Dubaj ze zwyżką o 19,4 proc., a trzecie Madryt, w którym ceny poszły w górę o 18,9 proc. Co ciekawe, już na czwartym miejscu znalazło się kolejne polskie miasto. Chodzi o Warszawę, w której ceny urosły o 14,2 proc." – podał "PB".

Według dziennika, "w pierwszej dziesiątce miast z najszybciej drożejącymi nieruchomościami są także Saloniki, w których ceny mieszkań poszły w górę o 11 proc.". "Dwucyfrowy wzrost zarejestrowano ponadto w Barcelonie – o 10,8 proc. i Abu Zabi – o 10. Znacznie wolniej drożały nieruchomości w Los Angeles – o 1,9 proc. W Sydney i Mediolanie zwyżka wyniosła 1,6 proc., w Rzymie i Delhi 1,5, w Jerozolimie 1,2, a w Hamburgu 0,3 proc. W siedmiu metropoliach przeanalizowanych przez eXp Realty zarejestrowano spadek cen za metr. Najwięcej wyniósł on w Berlinie i Paryżu – o 6,2 proc. i 5,5 proc." – czytamy.

"Polski rynek mieszkaniowy wciąż zmaga się ze znacznym strukturalnym deficytem mieszkań szacowanym na 2-3 mln lokali. Odróżnia go to istotnie od większości krajów unijnych, nawet sąsiednich jak Niemcy czy Czechy, ale w jeszcze większym stopniu od światowych metropolii, gdzie nasycenie rynku jest zdecydowanie wyższe. Niedobór mieszkań w Polsce wciąż stymuluje wzrost cen" – powiedział "PB" Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. (PAP)

dap/ jpn/

Zobacz także

  • Budowa bloku mieszkalnego Fot. PAP/Albert Zawada

    Spadły ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie. Po raz pierwszy od trzech lat

  • Budowa osiedla. Fot. PAP/Albert Zawada

    Mieszkania. Spada tempo wzrostu cen. Raport PIE

  • Turyści nad morzem w Hiszpanii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EFE/MORELL

    Nieruchomości w Hiszpanii. Polacy kupili rekordową liczbę w 2024 r.

  • Ogłoszenie o sprzedaży mieszkań w jednej z warszawskich dzielnic. Fot. PAP/ Albert Zawada

    Ceny mieszkań w Polsce biją rekordy. Gorzej jest tylko w Bułgarii. Dane Eurostatu

Serwisy ogólnodostępne PAP