Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS), która formalnie rozpocznie działalność w piątek, powstaje na bazie Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w mazowieckich Białobrzegach koło Zegrza.
"Stworzenie agencji jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP" – powiedział Tomczyk w czwartek w Białobrzegach.
Dodał, że wraz z transformacją armii wzrasta znaczenie domeny kosmicznej.
"Przestrzeń ta staje się coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa, jednocześnie w coraz większym stopniu staje się ona obszarem rywalizacji" – mówił wiceszef MON.
Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych rozpoczyna działaniehttps://t.co/Xt7JnIIDWP
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 27, 2024
Dlatego – zaznaczył - wymaga ona takiego traktowania jak pozostałe domeny operacyjne – ląd, powietrze, morze i cyberprzestrzeń.
Pierwszy polski satelita wojskowy
Przypomniał planowane na przyszły rok umieszczenie na orbicie pierwszego polskiego satelity wojskowego.
"Polska wkracza w tę domenę, przyspieszyliśmy te procesy o kilkanaście miesięcy względem planów z poprzednich lat. Domena kosmiczna jest kwestią przyszłości, jest też kwestią zasadniczego zrozumienia dzisiejszego pola walki. Wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, tego, co dzieje się na naszej granicy wschodniej" – powiedział wiceminister.
Zwrócił uwagę, że "nasze siły zbrojne od lat wykorzystują dane, produkty i usługi kosmiczne", czego dowodzi działalność Ośrodka Rozpoznania Obrazowego. Dodał, że technika satelitarna jest niezbędna, by zbudować system obrony powietrznej, a także przy realizacji projektu Tarcza Wschód.
"Rozpoczynamy faktyczną integrację satelitarnego rozpoznania obrazowego z szeroko pojętym zabezpieczeniem geoprzestrzennym" – powiedział inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Owczarek.
Według generała utworzenie nowej agencji odpowiedzialnej za rozpoznanie geoprzestrzenne przyczyni się do zwiększenia zdolności przeciwzaskoczeniowych polskiego wojska.
Podczas uroczystości w Białobrzegach Szefostwo Rozpoznania Geoprzestrzennego wraz z bezpośrednio podległymi mu jednostkami zostało podporządkowane sekretarzowi stanu w MON. Nowo utworzona Agencja będzie odpowiadać za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie sił zbrojnych, obronę i ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.
Powołanie Agencji - i działającego w ramach tej struktury Centrum Operacji Satelitarnych - zapowiedział w maju w Sejmie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zwiększeniu zdolności rozpoznawczych służą zakupy satelitów obserwacyjnych. Umowę zakupy dwóch satelitów zawarły w grudniu 2022 Agencja Uzbrojenia i grupa Airbus, zatwierdzili ją ministrowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Francji Sebastian Lecornu. Satelity działające w ramach francusko-polskiej konstelacji umożliwią zbieranie danych obrazowych z dokładnością do 30 cm. Agencja Uzbrojenia prowadzi też program mikrosatelitów optoelektronicznych MikroGlob z udziałem polskiej firmy kosmicznej Creotech.(PAP)
mar/