Ponad 20 Polaków nadal w Strefie Gazy. MSZ: domagamy się, aby umożliwiono im bezpieczną ewakuację

2023-10-27 16:35 aktualizacja: 2023-10-28, 08:56
Zrujnowana Strefa Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Zrujnowana Strefa Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów; MSZ nieustannie domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację - podkreślił resort dyplomacji.

MSZ wydało komunikat dotyczący swoich działań na rzecz polskich obywateli w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie.

"Po wybuchu aktualnego konfliktu wywołanego terrorystycznymi atakami Hamasu na Izrael 7.10 polska służba dyplomatyczno-konsularna zareagowała natychmiast. Placówki RP zostały niezwłocznie zaangażowane w działania związane z ewakuacją obywateli RP zarówno z terenu Izraela, jak i Palestyny (Strefa Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu)" - zaznaczył resort dyplomacji.

Jak podkreślono, ewakuacja obywateli deklarujących chęć opuszczenia terenu Izraela "została zrealizowana w ciągu kilku dni, dzięki skutecznej koordynacji między MSZ, MON i innymi zaangażowanymi podmiotami", a wśród obywateli ewakuowanych przez lotnisko w Tel Awiwie znalazły się również osoby, znajdujące się wcześniej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

"Centrala MSZ oraz placówki RP podjęły równocześnie aktywne działania, których celem jest umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez obywateli RP. W szczególności MSZ RP wystosowało w tej sprawie kilkanaście not dyplomatycznych – 2 noty z centrali MSZ do Ambasad Izraela i Egiptu w Warszawie, 4 noty z Ambasady RP w Tel Awiwie do MSZ Izraela oraz 7 not z Ambasady RP w Kairze do MSZ Egiptu. Los Polaków w Strefie Gazy był też przedmiotem wielu rozmów Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua z jego odpowiednikami z regionu Bliskiego Wschodu oraz Unii Europejskiej w czasie Rady do Spraw Zagranicznych UE, a także wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego z ambasadorem Izraela oraz ambasadorami innych krajów regionu" – podkreśla MSZ.

Przypomniano, iż z wezwaniem do wzmożonych działań w zakresie obywateli Unii Europejskiej w Strefie Gazy zwrócił się również premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

"MSZ RP podkreśla, że ewakuacja polskich obywateli ze Strefy Gazy nie została dotąd przeprowadzona wyłącznie z przyczyn leżących po stronie innych państw i podmiotów. MSZ nieustannie domaga się, aby polskim obywatelom umożliwiono bezpieczną ewakuację" - czytamy w komunikacie resortu.

"Nasz rosnący niepokój wzbudza także fakt, że mimo skoordynowanych działań podjętych przez społeczność międzynarodową, obywatelom żadnego z państw trzecich nie zapewniono takiej możliwości" – dodało MSZ.

Jak zapewniono, Polska nieustannie kontynuuje intensywne działania, których celem jest zmiana tej sytuacji. "Wzywamy do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej z terenów zagrożonych atakami, kładąc szczególny nacisk na sytuację obywateli RP i innych państw trzecich. Z niepokojem odnotowujemy fakt, iż ewakuacja jest od dłuższego czasu uniemożliwiana" – podkreśla resort dyplomacji.

Zapewniono też, że polska służba dyplomatyczno-konsularna pozostaje w kontakcie drogą oficjalną i roboczą z władzami Izraela, Egiptu, jak i innych partnerów i najważniejszych sojuszników, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia. "Jednocześnie informujemy, że polska służba konsularna nie otrzymała dotąd informacji o ofiarach wśród polskich obywateli" – podkreśla MSZ.

MSZ podało w piątek, że według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej obecnie w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Jak przekazał resort dyplomacji, dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające na przeprowadzenie ich ewakuacji. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

kno/