O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ponad 500 pracowników OpenAI, twórcy ChatGPT, żąda odejścia zarządu firmy. "Celowo dąży do zniszczenia spółki"

505 z 700 pracowników OpenAI, w tym czołowe postacie spółki zagroziły w liście odejściem do nowego zespołu AI tworzonego przez Microsoft, jeśli zarząd firmy nie poda się do dymisji - poinformowała w poniedziałek dziennikarka branżowa Kara Swisher. W zamieszczonym przez nią liście pracownicy sugerują, że zarząd celowo dąży do zniszczenia spółki.

Sam Altman. Fot. PAP/EPA/CHRIS J. RATCLIFFE
Sam Altman. Fot. PAP/EPA/CHRIS J. RATCLIFFE

W liście podpisanym przez większość pracowników firmy, autorzy zarzucają zarządowi, że sposób zwolnienia dotychczasowego szefa spółki Sama Altmana oraz zwolnienie innego współzałożyciela Grega Brockmana zagroziło pozycji OpenAI jako lidera na polu sztucznej inteligencji i dowodzi braku kompetencji zarządu.

List zamieściła na portalu X znana dziennikarka branżowa i autorka podcastu na temat Doliny Krzemowej Kara Swisher. O liście napisała też agencja Reutera.

Więcej

OpenAI. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/WU HAO

Trzech polskich badaczy odeszło z międzynarodowej firmy OpenAI. W tle zwolnienie szefa

Autorzy pisma twierdzą, że dyrektorzy OpenAI nie podali żadnych dowodów na swoje oskarżenia wobec Altmana (władze firmy zarzucały mu brak szczerości w komunikacji z zarządem) i w złej wierze prowadzili późniejsze negocjacje dotyczące przywrócenia go do swojej roli.

"Poinformowaliście też zespół kierowniczy, że dopuszczenie do zniszczenia spółki 'byłoby zgodne z misją'" - napisali pracownicy. Zagrozili jednocześnie odejściem do nowego zespołu tworzonego przez Microsoft - dotychczas głównego partnera OpenAI, pod wodzą Altmana. Koncern miał zapewnić wszystkich pracowników OpenAI, że zostaną przyjęci do nowej spółki.

Tymczasowy szef OpenAI zapowiada dochodzenie w sprawie zwolnienia Sama Altmana

Tymczasowy dyrektor wykonawczy OpenAI Emmett Shear zapowiedział w poniedziałek przeprowadzenie dochodzenia w sprawie nagłego zwolnienia Altmana.

„Jest oczywiste, że proces i komunikacja związane ze zwolnieniem Sama zostały przeprowadzone w nieprawidłowy sposób, co poważnie nadszarpnęło zaufanie do nas” – napisał Shear na platformie X.

Inwestorzy OpenAI, w tym jeden z największych, Microsoft, dyskutowali w weekend o zapanowaniu nad szkodami wynikającymi z niespodziewanego zwolnienia, w tym o możliwym nakłonieniu zarządu do przywrócenia Altmana na stanowisko dyrektora generalnego.

„Postaram zająć się najważniejszymi problemami, chociaż uważam, że w wielu przypadkach osiągnięcie prawdziwego postępu może zająć więcej niż miesiąc” - dodał Shear.

Szef OpenAI zwolniony. Pracownicy bronią Sama Altmana 

OpenAI powstała w 2015 r. jako organizacja non-profit z misją prowadzenia badań i osiągnięcia tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), z zastrzeżeniem, że byłaby ona bezpieczna i miała cele zgodne z celami ludzkości. Mimo że trzy lata później organizacja powołała spółkę komercyjną, w którą zainwestował m.in. Microsoft, to pieczę nad nią sprawuje zarząd non-profit, który według statutu ma się kierować oryginalną misją, a nie względami biznesowymi, a zasiadają w niej osoby znane z obaw dotyczących ryzyka niekontrolowanego rozwoju AI.

Więcej

Robot, sztuczna inteligencja, Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Ekspert: sztuczna inteligencja niesie ze sobą wiele ryzyk. Manipulacja i szerzenie dezinformacji niektórymi z nich

Według doniesień m.in. "New York Timesa", obawy dotyczące bezpieczeństwa rozwoju AI miały stać za zwolnieniem Altmana. Główną rolę w decyzji miał odegrać główny naukowiec spółki Ilya Sutskever, który jednak w poniedziałek wyraził "głęboki żal z powodu swojego udziału w działaniach zarządu".

"Nigdy nie zamierzałem zaszkodzić OpenAI. Kocham wszystko, co zrobiliśmy razem i zrobię wszystko, co mogę, by z powrotem zjednoczyć spółkę" - napisał na portalu X informatyk. Jego nazwisko widnieje też na liście sygnatariuszy listu do zarządu.

Obok niego podpisani są m.in. Mira Murati, która przez dwa dni pełniła obowiązki Altmana, a także pochodzący z Polski współzałożyciel OpenAI Wojciech Zaremba. Według Swisher, list poparło 505 z 700 pracowników spółki.

Sygnatariusze wezwali do powrotu Altmana do OpenAI, zaś członków zarządu do ustąpienia i powołania nowych niezależnych dyrektorów, proponując do tej roli m.in. Willa Hurda, byłego republikańskiego kongresmena i b. eksperta od cyberbezpieczeństwa w CIA. Hurd był już wcześniej członkiem zarządu firmy, jednak odszedł z niego po ogłoszeniu swojej kandydatury na prezydenta USA. Ostatecznie w wyniku słabych notowań już październiku wycofał się z wyścigu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Elon Musk Fot. PAP/EPA/KEVIN LAMARQUE

    "Nie, dziękuję". Szef OpenAI odpowiada Muskowi na ofertę kupna

  • Pojawienie się na rynku chińskiego modelu sztucznej inteligencji DeepSeek postawiło pod znakiem zapytania nie tylko duże inwestycje amerykańskie, ale też europejskie zaangażowanie w sektorze. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

    "Zależność Europy od lat niepokoi Brukselę". Chodzi o AI

  • Deepseek. Fot. PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Modele AI z nową konkurencją. "Ma szansę zmienić unijny rynek"

  • Brad Lightcap, dyrektor operacyjny OpenAI. Fot. PAP/EPA/	JIJI PRESS

    OpenAI kontra DeepSeek. Amerykańska firma oskarża chiński startup

Serwisy ogólnodostępne PAP