Cała trójka pełniła ważne role w OpenAI, dotychczasowego lidera rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Pachocki był dyrektorem ds. badań, Mądry jest profesorem Massachussetts Institute of Technology, który dołączył do firmy kilka miesięcy wcześniej jako szef specjalnie powołanego zespołu zajmującego się oceną ryzyka i prognoz dotyczących ryzyka silnych systemów AI. Sidor był badaczem od lat związanym z firmą. Cała trójka pochodzi z Polski. Prof. Mądry jak dotąd nie odpowiedział na pytania PAP o sprawę.
OpenAI poinformowała o zwolnieniu dyrektora wykonawczego spółki i jej współzałożyciela Sama Altmana oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał "nie być konsekwentnie szczery" w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Informacja spowodowała duże zamieszanie w świecie technologii. OpenAI był uważany za lidera w rozwoju sztucznej inteligencji.
Altman był jedną z czołowych postaci w branży AI i zwolennikiem stworzenia "bezpiecznej" tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego. Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym.
Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, wspólnik Altmana, który założył z nim OpenAI - początkowo jako organizację non-profit - zostali oni poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.
Mądry jest jednym z czołowych badaczy AI w USA, a w marcu - jeszcze jako profesor MIT - występował w Kongresie podczas wysłuchania na temat ryzyk związanych z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. Mówił potem w wywiadzie dla PAP, że choć scenariusze "buntu maszyn" jak z filmów sci-fi nie są jego zdaniem bliskie realizacji, to AI w radykalny sposób zmieni świat. Przekonywał jednocześnie do konieczności państwowych regulacji, ostrzegał przed brakiem transparentności firm rozwijających AI oraz "wyścigiem zbrojeń" i dominacją głównych koncernów technologicznych bez względu na kwestie etyczne.
"Pesymistyczny scenariusz jest taki, że nic nie zostanie zrobione: że będzie tak, jak z mediami społecznościowymi, których zadaniem jest maksymalizacja zysku bez względów na szersze efekty. To byłby taki Dziki Zachód. Dlatego ja muszę być optymistą, bo jeśli nic się nie zdarzy, to będzie bardzo źle" - mówił profesor.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
Minister cyfryzacji: zapraszam odwołanego szefa OpenAI Sama Altmana do Francji
„Sam Altman, jego zespół i talenty są mile widziani we Francji” – napisał na platformie X francuski minister cyfryzacji Jean-Noel Barrot.
Wspierane przez Microsoft OpenAI wypuściło ChatGPT pod koniec 2022 r. Oprogramowanie wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, co oznacza, że może uczyć się na podstawie przeszłych danych w celu tworzenia nowej treści, w tym tekstu, obrazów i kodu komputerowego.
W wiadomości wideo skierowanej do liderów technologii prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że generatywna sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał i że Francja planuje zorganizowanie w przyszłym roku konferencji na temat sztucznej inteligencji (AI) w Paryżu.
Dodał, że Francja była pionierem AI już pięć lat temu, dysponując strategią i budżetem w wysokości 1,5 miliarda euro.
Macron podkreślił, że dla Francji „cywilizacyjnym wyzwaniem” jest zapewnienie, że algorytmy sztucznej inteligencji będą zasilane nie tylko treściami w języku angielskim.
„Chcę, aby odzwierciedlały także naszą francuską kulturę i język oraz nasz sposób myślenia” – powiedział prezydent, dodając, że Francja otworzy swoje bazy danych dla AI, chroniąc jednocześnie prawa autorskie i zapewniając odpowiednie regulacje prawne.
Macron z zadowoleniem przyjął także uruchomienie w tym tygodniu Kyutai, laboratorium badawczego non-profit zajmującego się sztuczną inteligencją założonego przez miliardera Xaviera Niela, szefa francuskiej grupy CMA CGM Rodolphe Saade i byłego dyrektora generalnego Google Erica Schmidta.
W wydanym krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję o zwolnieniu Altmana nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał "nie być konsekwentnie szczery" w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy. Altman był jedną z czołowych postaci branży AI.(PAP)
ep/