Nowa ministra w czwartek w Studiu PAP pytana o to, czy tak, jak jej poprzedniczka Agnieszka Buczyńska uważa, że należy ustanowić "Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego" świętem państwowym powiedziała, że "byłaby zachwycona" gdyby do tego doszło. Zapewniła, że będzie działać w tym kierunku, dodając, że chciałaby, by nowe święto, niebędące dniem wolnym od pracy - znalazło poparcie wszystkich parlamentarzystów.
"Widziałabym to nie jako jedną wielką fetę i spotkanie w jednym miejscu, tylko tysiące działań samorządów razem z organizacjami pozarządowymi, na rzecz własnych społeczności lokalnych. (...) To nie ma być feta polityków, to ma być feta społeczeństwa obywatelskiego" - powiedziała.
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) October 17, 202
Pytana o datę nowego święta powiedziała, że myślała o 15 października, kiedy społeczeństwo gremialnie ruszyło na wybory parlamentarne co przełożyło się na rekordową frekwencję, jednak dodała, że być może należy znaleźć inną datę, na którą przystanie również PiS. "Nie chciałabym tworzyć podziałów" - dodała.
"Chciałabym, aby to święto poparli wszyscy parlamentarzyści, aby czuli się bezpiecznie z tą datą. Nie będę się upierała przy żadnych dacie, bo to nie o to chodzi, to naprawdę ma nas połączyć, a nie znowu podzielić. (...) W końcu będziemy mieli coś, co będzie powodowało, że wspólnie będziemy razem działać w tysiącach miejsc" - zaznaczyła.
Porowska podkreśliła, że Polacy "naprawdę są dobrzy, chcą działać i się wykazywać", co jej zdaniem widać m.in. po tym, ile osób zostaje wolontariuszami czy aktywistami, niekoniecznie działając w organizacjach pozarządowych.
— Adrian Kowarzyk (@AdrianKowarzyk) October 17, 202
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Adrianę Porowską (Polska 2050) na stanowisko ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego. Zastąpiła ona Agnieszkę Buczyńską, która zrezygnowała z funkcji z powodów zdrowotnych.
"W grudniu wnioski z prac trzech grup roboczych"
Porowska pytana w Studiu PAP o swoją wizję rozwoju społeczeństwa obywatelskiego powiedziała, że dla niej społeczeństwo obywatelskie to "zdecydowanie więcej, niż same organizacje pozarządowe", a jedną z rzeczy, które należy przeprowadzić, jest nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Podkreśliła, że od dłuższego czasu wnioskują o to same NGO-sy, a zmianie powinien ulec m.in. sposób zlecania organizacjom pozarządowym zadań przez samorząd.
"Oczywiście mam swoją wizję, ale to też nie może być tak, że minister ds. spraw obywatelskich, mówiący o dialogu, nawołujący do wsłuchania się w głos organizacji pozarządowych i całego środowiska obywatelskiego, przyjdzie i sam sobie coś wymyśli. (...) Mamy grupy robocze, które mam nadzieję, że pod koniec roku pokażą mi wnioski" - powiedziała.
Chodzi o powołane na początku roku trzy grupy robocze, opracowujące zmiany w obszarach legislacji, partycypacji obywatelskiej i wolontariatu. Ministra zaznaczyła, że po tym, jak niektóre z nich spotkają się w listopadzie, grudzień będzie dobrym momentem na przekazanie informacji, dokumentów i wniosków z ich prac.
"Nie wiem, jak bardzo niektóre tematy są zaawansowane, bo organizacje pozarządowe w tym momencie już ucierają swoje stanowiska" - powiedziała.
Poprzednia ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska w marcu br. poinformowała o utworzeniu trzech grup roboczych, które mają pełnić rolę doradczą dla minister w wypracowaniu rozwiązań prawnych i systemowych dotyczących rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także przedstawienie opinii w kwestiach działań popularyzujących aktywność społeczną.
"Udało nam się zbudować grupy robocze, w ramach których będziemy pracowali nad trzema obszarami. Pierwszy to legislacja, kolejny związany jest z partycypacją obywatelską i dialogiem, a trzeci dotyczy aktywizmu i wolontariatu" - mówiła wtedy Buczyńska.
Członkiem grupy roboczej mogła zostać osoba legitymująca się przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem w pracy czy działalności w zakresie tematycznym grupy, do której się zgłosiła. Jeszcze 5 marca Komitet do Spraw Pożytku Publicznego informował, że do grup roboczych wpłynęło 213 zgłoszeń.
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Adrianę Porowską na stanowisko ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego. Zastąpiła ona Agnieszkę Buczyńską, która zrezygnowała z funkcji z powodów zdrowotnych. (PAP)
Rozmawiał: Adrian Kowarzyk
amk/ mark/ know/