Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w poniedziałek na Twitterze spot dotyczący likwidowanych przez rząd PO-PSL jednostek wojskowych. W spocie minister Błaszczak pokazał list ówczesnego starosty legionowskiego Jana Grabca do szefa MON Bogdana Klicha, aby nie likwidować 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki.
W spocie wykorzystano też fragment audycji telewizyjnej, w której dziennikarz pyta siedzącego w studiu Grabca: "Dlaczego w czasie rządów PO i PSL likwidowaliście jednostki wojskowe?". Na pytanie Grabiec odpowiada: "Nie likwidowaliśmy jednostek wojskowych. To kłamstwo powtarzane od kilku lat przez polityków PiS-u".
Portal i.pl dotarł do nowych informacji, z których wynika, że w tamtym okresie kierowane przez Bogdana Klicha Ministerstwo Obrony Narodowej było zasypywane pytaniami w tej sprawie. "W interpelacjach do tego resortu pytano zarówno o likwidowane jednostki, jak i o ludzi, którzy w wyniku tych decyzji stracili pracę" - wskazał portal.
Jak czytamy, w odpowiedzi na zapytanie posła PiS Zbigniewa Babalskiego ws. planów zakładających likwidację 2. OSK (JW 1954) w Ostródzie, resort obrony przyznał, iż "ma świadomość, że optymalizacja zasobów infrastruktury polegająca m.in. na konsolidacji kompleksów koszarowych może być procesem negatywnie odbieranym przez społeczność lokalną i władze samorządowe". Podkreślono przy tym, że tego rodzaju działania są jednak niezbędne ze względu na aktualne potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także uzasadnione ekonomicznie.
"W odpowiedzi na interpelację Wojciecha Wilka z Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich poinformował, że w związku z likwidacją Składu Materiałowego w Kraśniku, wypowiedzenia otrzymało stu dwudziestu siedmiu pracowników, dwie osoby zatrudniono w innych jednostkach, zaś osiem kolejnych zatrudniono w Agencji Mienia Wojskowego w drodze konkursu" - napisał i.pl. "Na odprawy dla zwalnianych osób przeznaczono łącznie kwotę 785 875,69 zł" – miał napisać Klich.
Portal wyjawił, że wątek zwalnianych pracowników pojawił się też w zapytaniu poseł Bożeny Sławiak, również z PO. Tym razem sprawa dotyczyła personelu likwidowanej wtedy Komendy 5. Rejonowej Bazy Materiałowej w Nowogrodzie Bobrzańskim. W odpowiedzi udzielonej posłance minister Klich poinformował, że część osób może znaleźć zatrudnienie w ramach tworzonego Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Krośnie Odrzańskim. "Będzie to jednak proces indywidualny, uzależniony od posiadania kwalifikacji wymaganych na nowym stanowisku pracy" – podkreślił.
Dodano, że o losy zwalnianych pracowników wojska pytał MON także przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Lewicy Stanisław Wziątek. Jego zapytanie dotyczyło projektu likwidacji 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim. Resort poinformował w udzielonej odpowiedzi, że od momentu otrzymania informacji o planowanych zwolnieniach w resorcie obrony narodowej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, na bieżąco współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie możliwych do wdrożenia działań na rzecz zminimalizowania negatywnych skutków związanych z utratą zatrudnienia przez pracowników wojska.
"Z kolei odnosząc się do planów likwidacji jednostki wojskowej 16. Pomorskiego Pułku Artylerii w Braniewie, ministerstwo poinformowało, że w przypadku wystąpienia konieczności zwolnienia żołnierzy, zostaną oni objęci odpowiednią pomocą rekonwersyjną" - napisał portal. (PAP)
Autorka: Delfina Al Shehabi