O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Posady dla swoich. Specjalne strefy z działaczami Platformy i PSL

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji. Na 14 stref jest ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach - informuje Wirtualna Polska.

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Tomasz Siemoniak, Andrzej Domański Fot. PAP/Tomasz Gzell
Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Tomasz Siemoniak, Andrzej Domański Fot. PAP/Tomasz Gzell

WP zauważa, że nie tak dawno politycy deklarowali odpolitycznienie państwowych instytucji. "Dzisiaj przyznają, że w nowych władzach są osoby związane z daną partią, ale 'posiadają niezbędne kwalifikacje'" - zaznacza redakcja.

Więcej

Posiedzenie rządu Fot. PAP/Paweł Supernak

Rocznica wyborów parlamentarnych. Jak Polacy odczuwają zmianę władzy? [NASZE WIDEO]

"Podobnie jak za rządów Zjednoczonej Prawicy, władze Specjalnych Stref Ekonomicznych zdominowane są przez osoby związane z partiami rządzącej koalicji. Najczęściej to nowi prezesi lub wiceprezesi stref. W wielu miejscach pracę dostali ci, którzy bezskutecznie startowali w wyborach. Wynagrodzenia na stanowiskach w SSE są bardzo atrakcyjne, często sięgają ponad 20 tys. zł, przewyższając wynagrodzenia ministrów" - informuje WP.

Portal ocenia, że mimo projektów ustaw, mających wprowadzić transparentne zasady rekrutacji, jak na razie niewiele się zmieniło.

"Działania realizowane przez MRiT w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. W lipcu br., minister rozwoju i technologii zobowiązał Rady Nadzorcze wszystkich nadzorowanych spółek o przeprowadzenie badania (audytu) dotyczącego działań podejmowanych w latach 2022-2023, a także w pierwszej połowie 2024 r. Celem badania audytowego jest weryfikacja efektywności zarządzania i zgodności ze stosownymi przepisami. Wskazano szereg obszarów do objęcia audytem, w tym kwestie dotyczące zatrudniania w spółkach pracowników oraz współpracowników" - przekazało wp.pl biuro prasowe resortu rozwoju i technologii. (PAP)

oloz/ ktl/ know/

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, Artur Reszko, Przemysław Piątkowski, Piotr Nowak

    Najnowszy ranking zaufania. Wygrani i przegrani

  • Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda. Fot. PAP/Piotr Polak

    Kto zyskuje, a kto traci zaufanie? Najnowszy ranking

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Trump cofnął dostęp do tajnych informacji kluczowym politykom Demokratów

  • Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek w Gorlicach. Fot. PAP/	Grzegorz Momot

    Barbara Skrzypek spocznie w Gorlicach. Pogrzeb z udziałem prezydenta i polityków PiS

Serwisy ogólnodostępne PAP