O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Posiedzenie komisji zdrowia. Negatywnie zaopiniowano odrzucenie projektu ws. pigułki dzień po

We wtorek sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała wniosek Konfederacji o odrzucenie w całości projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, fot. PAP/Piotr Nowak
Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, fot. PAP/Piotr Nowak

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat, został podczas drugiego czytania ponownie skierowany do sejmowej komisji zdrowia. Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożyła Konfederacja.

We wtorek sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne przewiduje, że bez recepty dostępny będzie dla osób powyżej 15 lat jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu). Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne w tylko na receptę. Istota projektowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co pozwoli na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży. (PAP)

 

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

sma/

Zobacz także

  • Odrabianie lekcji w domu, zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Adam Warżawa

    KO: pomoc psychologa dla nastolatków powyżej 13. roku życia bez zgody rodzica

  • Tabletka "dzień po". Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Komisja Zdrowia pozytywnie o projekcie noweli o tabletce "dzień po"

  • Wtorkowe posiedzenie Sejmu, Fot. PAP/Marcin Obara

    Losy ustawy o finansowaniu in vitro w toku. Projekt trafił do Komisji Zdrowia

  • Sejm w Warszawie, sala plenarna. Fot. PAP/Marcin Obara

    Wszystkie kluby parlamentarne za projektem nowelizacji ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

Serwisy ogólnodostępne PAP