Przygotowywane są działania, które pomogą rozwiązać problem blokad na granicy pomiędzy Polską i Ukrainą – zapowiedzieli uczestnicy polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w poniedziałek we Lwowie.
"Poruszyliśmy mnóstwo spraw związanych ze współpracą gospodarczą, z wymianą handlową. Oczywiście poruszyliśmy także trudne tematy związane także z handlem towarami rolnymi, ale to odbyło się w niezwykłym zrozumieniu obu stron. Rozmawialiśmy także na temat możliwych rozwiązań, których jesteśmy, mam nadzieję, już bardzo blisko i w najbliższym czasie będziemy mogli podać rezultaty tych rozmów" – oświadczył przewodniczący polskiej delegacji, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.
Jak poinformował, kolejne posiedzenie komisji międzyrządowej odbędzie się w Polsce. "Już takie zaproszenie wystosowałem do władz ukraińskich i ta komisja, ta rozmowa była świetnym przygotowaniem do konsultacji międzyrządowych Polski i Ukrainy, które odbędą się 28 marca w Warszawie" – podkreślił Hetman.
Minister wyraził we Lwowie wdzięczność i szacunek dla narodu ukraińskiego za jego walkę z rosyjskim agresorem. "Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim" – podkreślił.
Stojąca na czele delegacji ukraińskiej wicepremier oraz minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Iryna Wereszczuk oceniła, że poniedziałkowe posiedzenie komisji było przykładem tego, że Polacy i Ukraińcy potrafią dojść do porozumienia.
"Nasza komisja jest przykładem tego, że możemy i umiemy rozmawiać i robimy to z sukcesami dla naszych krajów, dla naszych państw i dla naszych narodów. Nasza komisja stanowi przykład, że potrafimy skutecznie pracować, uzgadniać i omawiać trudne kwestie" – powiedziała w oświadczeniu dla prasy.
Wereszczuk podziękowała polskiemu narodowi za wspieranie Ukraińców od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na jej kraj.
"Korzystając z okazji, chcę podziękować polskiemu narodowi za wszystko, co państwo robią dla nas i to, co zrobią w przyszłości. Razem zwyciężymy" – zapewniła.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski poinformował, że rozmowy we Lwowie dotyczyły m.in. rynków rolnych. "Za tydzień do Polski znowu przyjeżdża delegacja ukraińska. Będziemy rozmawiać o poszczególnych rynkach. W końcu marca odbędzie się wspólne posiedzenie obu rządów. Chcemy doprowadzić do pewnych regulacji, które ograniczą napływ nadmiaru towarów ukraińskich (do Polski), ale także dają szansę, żeby rolnicy zeszli z protestów i żeby można było udrożnić przejścia graniczne" – wyjaśnił.
Polsko-Ukraińska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Gospodarczej została powołana na mocy polsko-ukraińskiej umowy o współpracy gospodarczej z 2005 r. Dotychczas odbyło się osiem posiedzeń.
W ramach komisji formalnie działa siedem grup roboczych (ds. współpracy w rolnictwie, turystyce, sektorze paliwowo-energetycznym, transporcie, informacji geoprzestrzennej, przestrzeni kosmicznej, handlu i inwestycji) i jedna podkomisja (ds. przemysłu obronnego). Podczas spotkania z mediami we Lwowie minister Hetman oraz wicepremier Iryna Werewszczuk oświadczyli, iż podjęli decyzję o zintensyfikowaniu prac komisji.
Ze Lwowa Jarosław Junko (PAP)
sma/