O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu. Hołownia podał powód

Rozpoczynające się posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w przyszłą środę 15 maja dlatego, że komisje potrzebują czasu na opracowanie dwóch dużych ustaw: projektu ustawy o pomocy Ukraińcom oraz projektu ustawy o bonie energetycznym - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Hołownia powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że rozpoczynające się w środę trzydniowe posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w czwartek oraz w przyszłą środę, 15 maja.

"Odroczymy obrady do środy, dlatego, że komisje potrzebują czasu, a przede wszystkim nasi pracownicy, legislatorzy potrzebują czasu, żeby bez żadnych wątpliwości, bez presji nadmiernej, bez pracy po nocach, przeprocesować, opracować dwie duże ustawy. Pierwsza to ustawa o pomocy Ukraińcom, a druga to ustawa o bonie energetycznym, która wczoraj do Sejmu wpłynęła" - podkreślił marszałek Sejmu.

Jak mówił, "komisje muszą dograć swoje posiedzenia". "Ale, też dzięki temu byliśmy w stanie skrócić w tym tygodniu Sejm do dwóch dni, będziemy obradować dziś i jutro" - wyjaśnił Hołownia.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, odbędzie się w środę. Zakłada on m.in. powiązanie wypłat 800 plus i świadczenia z programu "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym i przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 r.

W czwartek posłowie mają też rozpocząć też prace nad rządowym projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Zakłada on, że osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Jak wskazała Kancelaria Premiera, bez zamrożenia, stawka taryfowa wynosiłaby 739 zł MWh.

Ponadto, w drugiej połowie 2024 roku utrzymana zostanie dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej - np. szkół, żłobków, szpitali, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Za stosowanie ceny maksymalnej przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.(PAP)

Autorzy: Edyta Roś, Karol Kostrzewa

kgr/

Zobacz także

  • Fot. PAP
    Specjalnie dla PAP

    Jeden kandydat zdominował internet. "Tiktokizacja polityki"

  • Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Gadomski/Marian Zubrzycki

    Najnowszy sondaż prezydencki. Kto prowadzi?

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Marcin Obara

    Hołownia: obawiam się sytuacji, w której będziemy mieli czterech prezydentów

  • Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz/Przemysław Piątkowski

    Polacy czują kampanię wyborczą jeszcze przed jej ogłoszeniem. Najnowszy sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP