Posłowie PiS zarzucili marszałkowi Sejmu bezprawne stwierdzenie wygaśnięcia mandatów Kamińskiego i Wąsika

2024-01-12 01:03 aktualizacja: 2024-01-12, 09:23
Szymon Hołownia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Posłowie PiS Krzysztof Szczucki i Paweł Jabłoński zarzucili marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni bezprawne stwierdzenie wygaśnięcia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Zawiadamiamy prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - poinformowali na platformie X.

W czwartek Szymon Hołownia skomentował decyzję prezydenta o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jak podkreślił, porządkuje ona sytuację, ale nie zmienia niczego w kwestii ich mandatów poselskich. "Panowie utracili mandaty poselskie w sposób bezpowrotny w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego. Ta inicjatywa, ułaskawienie prezydenta, dotyczy kary pozbawienia wolności, którą wczoraj zaczęli odbywać" - stwierdził marszałek Sejmu.

W nocy z czwartku na piątek poseł PiS Krzysztof Szczucki opublikował na platformie X (dawniej: Twitter) post, w którym poinformował, że razem z Pawłem Jabłońskim składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Szymona Hołownię. "Wspólnie z Pawłem Jabłońskim zawiadamiamy prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Szymona Hołownię polegającego na bezprawnym stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika oraz publikację przez Donalda Tuska w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu w tej sprawie" - czytamy.

W marcu 2015 r. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - były szef CBA i jego zastępca - zostali skazani nieprawomocnie na kary 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącej tzw. afery gruntowej. W procesie byłych szefów CBA sąd uznał, że Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, choć brak było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa, kierowanym przez wicepremiera Andrzeja Leppera. Skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA ułaskawił jeszcze w 2015 r. prezydent Duda.

Sprawa wróciła na wokandę w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta prawem łaski i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

kgr/