O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Potwierdzono tożsamość zwłok zakładników wydanych przez Hamas

Izraelskie służby potwierdziły tożsamość wydanych przez Hamas w nocy z środy na czwartek zwłok czterech zabitych zakładników. Trzech z nich zostało zabitych w niewoli, a jeden podczas ataku 7 października 2023 r. To ostatni spośród 33 porwanych, którzy mieli zostać przekazani w ramach pierwszej fazy rozejmu.

Wymiana między Izraelem a Hamasem. Fot. EPA/MOHAMMED SABER
Wymiana między Izraelem a Hamasem. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Medycy potwierdzili, że przekazane szczątki należały do Cachiego Idana, Icika Elgarata, Ohada Jahalomiego, którzy zostali porwani z leżącego przy granicy Strefy Gazy kibucu Nir Oz. Trzej mężczyźni zostali później zabici w niewoli - przekazało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Hamas twierdził, że część z nich zginęła w izraelskich nalotach podczas wojny.

Więcej

Trumny z ciałami zakładników, które Hamas zwrócił Izraelowi, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Pochowano zabitego w niewoli Hamasu Odeda Lifszica, działacza pokojowego z polskim obywatelstwem

Ostatnie - to zwłoki 85-letniego Szlomo Mancura, zabitego w ataku na kibuc Kissufim, którego był współzałożycielem. Jego zwłoki zostały wywiezione do Strefy Gazy i tam były przetrzymywane.

Po ostatniej wymianie do Izraela od 19 stycznia wróciło 25 żywych zakładników i ciała ośmiu zabitych porwanych, czyli wszystkich z grupy 33 jeńców, przewidzianych do przekazania w ramach kończącej się pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy. Dodatkowo Hamas zwolnił pięciu Tajlandczyków, którzy również zostali porwani 7 października 2023 r., ale nie byli objęci umową rozejmową.

W niewoli palestyńskich organizacji terrorystycznych pozostaje 59 Izraelczyków. Według izraelskiej armii 35 z nich nie żyje.

Izrael wypuścił w zamian ponad 1700 Palestyńczyków osadzonych w więzieniach. Część z nich stanowiły osoby skazane na kary dożywotniego więzienia za zabójstwa i akty terroru, cześć - mieszkańcy Strefy Gazy schwytani podczas wojny, którym nie przedstawiono konkretnych zarzutów.

Pierwsza faza rozejmu w trwającej ponad 15 miesięcy wojnie Izraela z Hamasem w strefie Gazy obowiązuje od 19 stycznia i zgodnie z planem ma się zakończyć w sobotę. Wówczas w życie powinien wejść drugi etap, zakładający m.in. trwały rozejm, wydanie wszystkich zakładników i całkowite wycofanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy.

Druga faza porozumienia stoi jednak pod znakiem zapytania. Nie rozpoczęły się jeszcze poważne rozmowy o jej warunkach. Według mediów Izrael dąży do przedłużenia pierwszej fazy i uwolnienia kolejnych zakładników, bez konieczności negocjowania trudnych tematów całkowitego zakończenia wojny i przyszłości Strefy Gazy.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim ok. 1200 osób, a 251 porwano. W walkach zginęło ponad 48 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ mal/ grg/

Zobacz także

  • Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

    Erdogan: nie pozwolimy Izraelowi na przekształcenie regionu w morze krwi

  • Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Ataki Izraela na Strefę Gazy. Zginęli pracownicy UNRWA

  • Zniszczenia po ataku Izraela w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Koniec rozejmu. Izrael wznowił ataki w Strefie Gazy [WIDEO]

  • Bojownicy Al-Qassam, skrzydła zbrojnego Hamasu, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Hamas odpowiada na "ostatnie ostrzeżenie" Trumpa. "Jego groźby zachęcają Netanjahu do wycofania się z rozejmu"

Serwisy ogólnodostępne PAP