O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Powódź i masowe wyłudzanie danych. Akcja policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało w poniedziałek o zatrzymaniu dwóch osób, które wykorzystując powódź stworzyły infrastrukturę informatyczną służącą do masowego wyłudzania danych logowania do mediów społecznościowych.

Laptop i mysz komputerowa Fot. PAP/Archiwum
Laptop i mysz komputerowa Fot. PAP/Archiwum

Więcej

Zalania w związku z wysokim stanem wody w Odrze w Nowej Soli Fot. PAP/Lech Muszyński

"Już więcej tej wody nie będzie". Fala powodziowa w Nowej Soli [WIDEO]

"Policjanci Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zatrzymali dwie osoby, które stworzyły infrastrukturę informatyczną, służącą do wyłudzania na masową skalę danych logowania do portali społecznościowych, wykorzystując do tego sytuację powodziową" - napisało na portalu X CBZC.

Biuro podkreśliło, że aktualnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi oraz oględziny miejsca; więcej informacji przekaże po zakończeniu czynności procesowych.

CBZC przypomina, żeby zwracać uwagę na fałszywe zbiórki dla powodzian oraz wiadomości pochodzące rzekomo od RCB czy próby przejmowania kont na social mediach. "To tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową" – podkreśliło CBZC w komunikacie na swojej stronie.

Biuro zaznaczyło, że w wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać.

Wskazało również, że prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków i aby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, należy go zweryfikować poprzez oficjalną stronę internetową RCB pod adresem: https://www.gov.pl/web/rcb.

CBZC zwróciło też uwagę, że oszuści w związku z sytuacją powodziową próbują przejąć konta na profilach społecznościowych. "W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się, podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania" – wyjaśniło CBZC.

Tego typu sytuacje można zgłaszać na adres e-mail: kontakt.cbzc@cbzc.policja.gov.pl, a także na stronie: https://incydent.cert.pl/. (PAP)

akuz/ jann/

Zobacz także

  • Trumna w zakładzie pogrzebowym Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Zakład pogrzebowy ukarany

  • Ewa Wrzosek Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Prokurator Ewa Wrzosek przesłuchana. Sprawa nagranych gróźb i publikacji danych

  • Mężczyzna surfujący w internecie Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

    BIK z usługą monitorowania darknetu. Alert ostrzeże o wycieku danych

  • Prokurator Ewa Wrzosek. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Prokurator Wrzosek złożyła zawiadomienie. Chodzi o przetwarzanie i ujawnienie jej danych osobowych

Serwisy ogólnodostępne PAP