O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Powojenne losy Strefy Gazy. Wypłynął "tajny plan"

Grupa "bliskich premierowi Benjaminowi Netanjahu" biznesmenów opracowała "tajny plan" nakreślający powojenne losy Strefy Gazy - poinformował dziennik "Jerusalem Post" w środę. Redakcja uważa, że projekt przewidujący utworzenie z czasem państwa palestyńskiego jest "balonem próbnym" wypuszczonym przez izraelskiego premiera.

Przejście graniczne w Rafah, fot. PAP/AA/ABACA
Przejście graniczne w Rafah, fot. PAP/AA/ABACA

Pierwszy etap planu obejmuje utworzenie izraelskiego rządu wojskowego w Strefie Gazy, który w okresie przejściowym przejąłby odpowiedzialność za ludność cywilną i nadzorowałby rozprowadzanie pomocy humanitarnej.

Więcej

Czołgi armii izraelskiej, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Amerykanie zmniejszą dostawy broni do Izraela? Jest stanowisko Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Równolegle zostałaby utworzona międzynarodowa arabska koalicja, obejmująca Arabię Saudyjską, Egipt, Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i inne państwa. Koalicja byłaby częścią szerszego regionalnego porozumienia normalizacyjnego, wspierającego ustanowienie "nowej Autonomii Palestyńskiej".

Pod koniec tego etapu zarządzanie Gazą przejęliby palestyńscy urzędnicy niezwiązani ani z władającym Strefą od 2006 roku terrorystycznym Hamasem, ani z kontrolującą Zachodni Brzeg Autonomią Palestyńską. Administracja wojskowa zakończyłaby działanie, lecz Izrael zachowałby prawo do prowadzenia operacji bezpieczeństwa w Strefie Gazy w zakresie zwalczania terroru lub infrastruktury terrorystycznej.

Kolejna faza, uzależniona od stabilizacji Gazy i sukcesu zarządzającej nią "nowej Autonomii Palestyńskiej", objęłaby szeroko zakrojone reformy na terenie Zachodniego Brzegu. Obejmowałyby one efektywność działania administracji, ale też zmianę programów edukacyjnych i przeciwdziałanie terrorowi.

Jeżeli etap ten przebiegłby pomyślnie - twórcy planu zakładają, że powinien on zamknąć się w okresie od dwóch do czterech lat - Izrael uznałby państwo palestyńskie na terytoriach Autonomii Palestyńskiej i rozważył przekazanie mu dodatkowych ziem niewymagających przesiedleń.

Plan, opracowany w Izraelu przez "grupę biznesmenów", został również udostępniony osobom piastującym wysokie stanowiska w administracji amerykańskiej - twierdzi "Jerusalem Post". Gazeta opisuje projekt jako "balon próbny" wypuszczony przez premiera Netanjahu. Zdaniem redakcji inicjatywa jest zgodna z całościową amerykańską wizją porządku na Bliskim Wschodzie, obejmującą Strefę Gazy, Autonomię Palestyńską i Arabię Saudyjską.

"Jerusalem Post" podkreśla, że opisany plan jest jednym z kilku wariantowych rozwiązań opracowywanych w Izraelu przez różne ośrodki. (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/Teresa Suarez

    Macron w rozmowie z Netanjahu: potrzebny jest pokój, najszybciej jak to możliwe

  • Mohammad Mustafa i Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    "Izrael musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie w Gazie". Premier Palestyny w Luksemburgu

  • Strefa Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Kallas: Izrael ma prawo się bronić, ale jego działania wykraczają poza zakres samoobrony

  • Benjamin Netanjahu Fot. PAP/Yair Sagi

    Netanjahu: jeżeli Hamas nie uwolni zakładników, zajmiemy terytorium Strefy Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP