Dzieła pochodzą w prywatnej kolekcji Jolanty i Piotra Marców, będzie to pierwsza publiczna prezentacja tego zbioru – zaznaczają przedstawiciele Muzeum. Wernisaż odbędzie się w sobotę w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.
Ekspozycja będzie prezentowała twórczość polskich artystów, klasyków rodzimej sztuki po 1945 r. - takich jak Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Piotr Potworowski, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow, Kazimierz Mikulski, Alfred Lenica, Jan Lebenstein i Stefan Gierowski.
„Obraz sztuki tego okresu kształtowały wielkie indywidualności. Artyści czerpali inspiracje z europejskiej awangardy, pozostając jednocześnie zakorzenionymi w lokalnych tradycjach. Poszukiwali nowych form wyrazu, przełamywali schematy, wyznaczali kierunki rozwoju, eksplorowali nowe obszary sztuki i nawiązywali dialog z odbiorcami, posługując się świeżym, nowatorskim językiem” - opisywała kuratorka wystawy Katarzyna Sucharkiewicz.
„Byli to artyści otwarci na eksperymenty, uprawiający różne dziedziny sztuki, przekraczający granice tradycyjnych technik i dyscyplin. Niektórzy z nich podążali za światowymi trendami, zmieniając stylistykę, inni zaś konsekwentnie i niestrudzenie pracowali w obrębie jednej konwencji, skupiając się na wybranych problemach artystycznych” - dodała.
Na ekspozycji będzie można oglądać przykłady różnych kierunków i tendencji artystycznych, w tym surrealizmu, malarstwa materii, nowej figuracji, powojennego koloryzmu oraz abstrakcji geometrycznej. Zwiedzający zobaczą m.in. tkaniny Magdaleny Abakanowicz, monumentalną „Kompozycję” Piotra Potworowskiego, obrazy Tadeusza Brzozowskiego i Teresy Pągowskiej, biologiczny kolaż Jonasza Sterna, „Figurę osiową” Jana Lebensteina i „Kompozycję kół” Jana Berdyszaka. Na ekspozycji pojawią się także dzieła z wczesnych okresów twórczości Henryka Stażewskiego i Kajetana Sosnowskiego.
„Wystawa ma szczególną wartość, ponieważ prace pochodzą z prywatnej kolekcji i na co dzień nie są dostępne publicznie. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tego znakomitego i cennego zbioru” - podkreślają przedstawiciele Muzeum Częstochowskiego.
Jolanta i Piotr Marcowie rozpoczęli kolekcjonowanie dzieł sztuki – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i fotografii – ponad dwadzieścia lat temu. Pozyskiwali je na aukcjach, w galeriach sztuki, od kolekcjonerów i samych artystów. Obecnie ich kolekcja liczy ponad 2 tys. prac.
Ekspozycję pt. „Klasycy. Polska sztuka współczesna z kolekcji Jolanty i Piotra Marców” będzie można oglądać do 12 stycznia. Wystawie będą towarzyszyły wykłady, spotkania oraz oprowadzania kuratorskie.
kon/ dki/ grg/