Prace młodych artystek i dar Starmachów na nowych wystawach w Muzeum MOCAK

2024-10-10 16:16 aktualizacja: 2024-10-10, 20:47
Prace młodych artystek - Alicji Białej i Małgorzaty Blamowskiej - podejmujące temat ekologii oraz obecnej sytuacji kobiety, a także sztuka współczesna podarowana przez kolekcjonerów Teresę i Andrzeja Starmachów od piątku będą prezentowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Po prezentacji w Bunkrze Sztuki dzieła podarowane miastu przez Teresę i Andrzeja Starmachów można oglądać w MOCAK-u. Na wystawę "Wielcy Współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów" składa się 50 prac stworzonych przez 12 artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Marka Chlandy, Władysława Hasiora, Edwarda Krasińskiego, Piotra Lutyńskiego, Marzeny Nowak i Jerzego Nowosielskiego. Ich prace zostały wpisane w istniejącą już prezentację kolekcji muzeum.

"W przypadku takich artystów, jak Magdalena Abakanowicz, Edward Krasiński i Władysław Hasior mamy okazję zaprezentować większy zbiór prac, dzięki czemu możemy pokazać przekrój ich twórczości, prześledzić pewną ewolucję. Natomiast w przypadku Jerzego Nowosielskiego, który jest znany głównie jako malarz, prezentujemy jego projekty scenograficzne i wykonaną na ich podstawie rekonstrukcję" - zwróciła uwagę kuratorka wystawy Dominika Mucha.

Drugą otwieraną przez MOCAK ekspozycją jest "Zatruty staw", pokaz prac Alicji Białej. "Na tej wystawie prezentujemy dwa cykle prac o tematyce ekologicznej. W tych najnowszych projektach Alicja Biała odnosi się do niepokoju związanego z dominacją człowieka nad środowiskiem naturalnym" - zauważyła kuratorka Mirosława Bałazy.

Pierwszy cykl stanowią kurtyny wykonane z miedzi i cynku, których rudy wydobywane są w kilku kopalniach na terenie Anglii, Niemiec, Polski i Walii. Artystka nanosi przedstawienia Adama i Ewy na blachy, które poddaje działaniu skażonej wody z pogórniczych stawów. Drugi cykl to rzeźbiarskie przedstawienia pokrzyw i innych roślin pobierających metale ciężkie z gleby i wody.

Od piątku zwiedzający będą mogli obejrzeć w MOCAK-u również prace Małgorzaty Blamowskiej zgromadzone na wystawie "Wszystkie wcielenia kobiety". Artystka zwraca uwagę na cechy i zachowania swoich bohaterek, podkreślając na obrazach stan psychiczny swoich postaci.

"Żyjemy w czasach, kiedy wolność i to, co uzyskał feminizm, zderza się jednak z obciążeniami przeszłości. Wystawa jest tematycznie ograniczona do tego wszystkiego, co jest jeszcze opresją przeszłości. Na obrazach widać sytuacje, kiedy kobieta jest już bardzo mocna, ma poczucie swojej ogromnej wartości, w jakiś sposób panuje nad sytuacją, ale jeszcze cały czas jest uwikłana w pewne odpryski złej przeszłości" - opowiedziała o wystawie jej kuratorka i dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka.

Wystawy czasowe: "Zatruty staw" oraz "Wszystkie wcielenia kobiety" będą dostępna dla zwiedzających od piątku do 9 marca 2025 r. Prace podarowane przez Teresę i Andrzeja Starmachów pozostaną w muzeum.

Podczas konferencji prasowej dyrektor MOCAK-u nie chciała komentować kwestii ewentualnej rezygnacji z kierowania muzeum. W ub. tygodniu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował o chęci zakończenia współpracy z dyrektor Potocką.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/ ał/