Prawie 100 dokumentów i reportaży na 34. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi

2024-10-06 12:04 aktualizacja: 2024-10-06, 15:59
Fot. Trailer 34. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Fot. Trailer 34. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Prezentacja ok. 60 filmów dokumentalnych i 30 reportaży oraz spotkania z ich twórcami znalazły się w programie 34. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", który rozpocznie się w środę w Łodzi. Wydarzeniem specjalnym będzie odsłonięcie gwiazdy Marcela Łozińskiego oraz retrospektywa jego filmów.

Tegoroczna edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" będzie odbywać się w dniach 9-13 października. O jej najważniejszych wydarzeniach poinformował w niedzielę dyrektor Festiwalu Jakub Wiewiórski.

Jak podał, na program rozpoczynającego się w środę Festiwalu składa się blisko 60 filmów dokumentalnych i 30 reportaży, a także spotkania z uznanymi dokumentalistami i reporterami. Wśród gości z zagranicy będzie m.in. laureat festiwalu w Cannes, nominowany do Oscara Rithy Panh i australijski dokumentalista George Gittoes, który dokumentował zbrodnie wojenne na całym świecie.

W konkursie filmów dokumentalnych znalazło się w tym roku 12 produkcji. O nagrodach zdecyduje jury pod przewodnictwem Mariusza Wilczyńskiego ("Zabij to i wyjedź z tego miasta"), a najważniejsza z nich to Grand Prix, czyli 20 tys. zł i statuetka Białej Kobry przyznawana zwycięzcy od 1990 roku, czyli od pierwszej edycji festiwalu.

"Warto podkreślić, że w gronie filmów zakwalifikowanych do konkursu znalazły się przede wszystkim filmy kobiet lub przez kobiety współtworzone, m.in. +Drzewa milczą+ Agnieszki Zwiefki, +Las+ Lidii Dudy, +Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć+ Małgorzaty Imielskiej, +Danger Zone+ Vity Drygas czy +Gdy powieje Harmattan+ Edyty Wróblewskiej" - zaznaczył Wiewiórski.

Z 34. Festiwalu Mediów z nagrodami wyjadą nie tylko filmowcy, ale i reporterzy, których dzieła oceniane będą w konkursach reportaży telewizyjnych i reportaży audio. Rithy Panh, twórca m.in. "Brakującego zdjęcia" o zbrodniach Czerwonych Khmerów w Kambodży, otrzyma doroczną Nagrodę im. Krzysztofa Talczewskiego, przyznawaną twórcy, który realizuje filmy opowiadające o współczesnych zagrożeniach, bazując na materiałach archiwalnych. Kapitule przyznającej tę nagrodę przewodniczy Agnieszka Holland.

Zaplanowano również pokazy specjalne filmów dokumentalnych ze świata – najnowszych jak m.in. "Dahomej", reż. Mati Diop, "Nie chcemy innej ziemi", reż. Basel Adra i inni, "Kości", reż. Jeremy Xido, jak i tych, które budziły ogromne emocje przed laty. W tej sekcji obejrzymy m.in. pokazy filmów Józefa Robakowskiego o Katarzynie Kobro, Ewy Borzęckiej, Tani Rakhmanovej. Przygotowano też specjalne obchody jubileuszu 75-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Wydarzeniem specjalnym - 11 października - będzie odsłonięcie gwiazdy Marcela Łozińskiego na ul. Piotrkowskiej oraz retrospektywa jego filmów. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów reżyser jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej, a także wykładowcą w Szkole Wajdy (Wajda School). Łoziński jest też laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej oraz wielu nagród na innych festiwalach; jego film dokumentalny "89 mm od Europy" był nominowany do Oscara.

W ramach Festiwalu można będzie zobaczyć wystawy - George’a Gittoesa i ukraińskiej artystki Ave oraz fotografa Bartosza Kałużnego. Plakat 34. edycji "Człowieka w Zagrożeniu" zaprojektował Piotr Młodożeniec.

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi, a w tym roku po raz pierwszy jego wydarzenia będą organizowane także w kinach Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź. Wybrane filmy oraz reportaże będzie można obejrzeć w części online od 13 do 24 października 2024. Program znajdziemy na stronie www.czlowiekwzagrozeniu.pl

34. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy pod nazwą "Łódzki Festiwal Filmowy".(PAP)

agm/ agz/gn/